BALIK AVI

Balık Avı :

BALIK AVI

Balık Avı Nedir

Balık avı, amatör balıkçılık kapsamında kişilerin hobi ve spor amaçlı olarak yaptıkları bir aktivitedir. Bu aktivitenin sürdürülebilir olması için doğanın, denizin ve balığın korumasının ön planda tutulması gerekir. Bu şekilde hobilerini sürdüren insanlar bilgilerini ve mutluluklarını iletişim ve sosyal medya yoluyla paylaşırlar. Bütün bu faaliyetler günün sonunda onları zihinsel olarak dinlendirir. Yeni güne istekli bir şekilde hazırlar.

Balık avı esnasında yiyeceğimiz balığı aldıktan sonra avımıza son vermemiz gerekir. Unutmamak gerekir ki, balık avında kural ihtiyaç kadar av yapmak olmalıdır. Allah kutsal kitabında “yiyin, için israf etmeyin” der.

Balık avımızı bu çerçevede yaparsak hiç kimse balıktan mahrum kalmaz. Her balık avına gidenin kısmeti oranında balık avlaması mümkün olur. Hiç kimse “balık yok” mazeretinin arkasına saklanmaz. Her kes üç beş yiyeceği balığı avlayıp Allah’a verdikleri için şükreder.

İnsanlar Balık Avında iki Şeyi Hiç Unutmaz

1- Kaçan Balığı Hiç Unutmaz

Balık avında oltaya yakalanan büyük balıklar bizi 30 – 40 dakika civarında uğraştırır. Bu kadar uğraşıp teknenin altına getirdiğimiz balık bir sebeple oltadan kurtulabilir. Bu durum her avcıyı derinden üzer. Hele birde gelen balığın ne olduğunu görmemişsek daha çok üzer. Hep aklımızı “gelen balık neydi” sorusu kurcalar.

Teknenin altından kaçan balığı görmek bazı kişiler için teselli edici olabilir. Bazı insanlar içinse tam aksine üzüntülerini daha çok arttırıcı olabilir. Kim bilir kaçan balık uzun zamandır hayalini kurduğu balık olabilir. Hele bir de o balık çok büyükse…

BALIK AVI

Yıllar sonra konu balıktan açıldığında, akıllarına ilk kaçan balık gelir. İçimiz yeniden cız eder. “Nasıl kaçmıştım” diye yeniden düşünürüz. Sonra ballandıra ballandıra balıkla nasıl mücadele ettiğimizi, balığın avucumuzun içinden nasıl kaçtığını anlatırız. Kaçan balık nedense hep büyük olur. “Zaten büyük olmasa kaçamazdı” diye de ilave ederiz. Zamanla hikayenin önemini insanlara kanıtlamak için balığın ağırlığını arttırırız. Kaçan balık hiç unutulmaz. Zaman zaman hikaye Şartlara göre güncellenir.

BALIK AVI

2- Geri Bıraktığımız Balıkları Hiç Unutmayız

O günkü balık avı çok verimli geçiyordu. Yenecek balık teknedeydi. Ama ava bir türlü doyamıyordum. Bu yüzden ava devam ettim. Niyetimiz gelen balığı geri salmaktı. Hatta bu konuda kendime söz verdim. Nereden bileyim gelen balığın hayatımın balığı olacağını. Ama söz sözdür. Zaten yiyecek balığım da vardı.

Oltayı denize bıraktım. Avımı yapmış, akşam eve götürecek balığı garantilemiştim. Bu rahatlıkla oltayı çekmeye başlamıştım. Tam o sırada kaloma şiddetle boşalmaya başladı. Gelen balık belli ki, büyük balıktı. Beni tam bir saat uğraştırdı. Tekneye aldığımda hala çılgın gibi çırpınıyordu. Tam bir nefes alıp avın keyfini çıkaracaktım. Aklıma verdiğim söz geldi. Balık hala çırpınıp duruyordu. Belli ki yaşama çok bağlıydı. Balığı tuttuğum gibi suya geri saldım. Bir kuyruk vuruşta gözden kayboldu. O an içimi huzur kapladı. Artık, o kadar çırpınan balığı saldığım için mi? Yoksa kendime verdiğim sözü tuttuğum için mi? Bilemiyorum. Zaten çok da önemli değil. Her iki durumda da sonuç değişmiyor. Bu olay beni çok mutlu etti.

Balık Avından sonra yıllar geçer. Bir arkadaş toplantısında konu balıktan açılır. Akılıma ilk olarak bıraktığım balık gelir. “Bu olay beni ne kadar olgunlaştırdı” diye düşünürüm. Bu ruh haliyle çıktığım her balık avından ne kadar güzel balıklar yakaladığım gelir. Bu olaydan sonra kısmetimin nasıl açıldığını düşünürüm. Bu arada arkadaşlarımın kaçırma hikayelerini dinlerim. Söz sırası bana gelince de bırakma hikayemi hiç bir şey katmadan anlatmaya başlarım.

BALIK AVI

Aslında bu iş biraz insanla toprak ilişkisine de çok benziyor. Bir kişi toprağını ne kadar iyi işler, eksilenleri doğal yollarla geri koyarsa ve belli periyotlarda nadasa bırakırsa o kadar çok verim alır. Aynı durum deniz için de geçerlidir. Aslında işler denizde daha kolaydır. Meraları çok rahatsız etmemek yeterlidir. Çok fazla baskı altında tutulmayan meralara balık giriş ve çıkışları sağlıklı bir şekilde devam eder. Bu sayede merada her zaman balık olur.

BALIK AVI

İhtiyaç Fazlası Balığı Geri Bırakmanın Psikolojik Etkileri

Eğer ki tam olarak yaptığınıza inanarak balığı bırakma kararı vermişseniz. Tam o anda sizde karşı konulması mümkün olmayan bir değişim başlar. Artık kendinizi balık avı konusunda bir tık ilerde görmeye başlarsınız. Balık avı hobi olmaktan çıkar. Hayat tarzınız olur. Artık siz onuruyla balık avlayan, avladığı balığa büyük saygı duyan, sadece ve sadece avladığı balığı yemek için avlayan biri olursunuz. Yiyeceğinizin dışında balık avı yapmazsınız. Oltaya takılan ihtiyaç fazlası balıkları da geri salarsınız.

Balık Avında Kendini Aşmış Bir Kişinin Hikayesi

Böyle birisinin avına şahit olmuştum. O gün balık avı çok bereketliydi. Akya avı yapmak için Palamut avlıyorduk. Akya avı için 4 adet palamut tutmamız gerekiyordu.  O ana kadar 3 adet Palamut yakalamıştık.

Bir ara bu arkadaşın kaloma boşaldı. Tekneyi durdurup balığı çektik. Palamut’u tekneye aldığımızda, balık kendisini kurtarmak için normalin çok ötesinde çırpınıyordu. Çok büyük bir mücadele veriyordu. Arkadaş Palamut’un bu kurtulma çabasında çok etkilendi. Dayanamayıp “Bu kadar kurtulmak isteğiyle mücadele eden balığı almak istemiyorum. Madem, bu kadar kurtulmak istiyor, ben de bu balığı bırakıyorum” deyip Palamut’u denize iade etti. İşte, avcılık etiği bu…

Avına saygı duyanın oltası hiç bir zaman boş kalmaz.

BALIK AVI

Zaten avın doğası avına saygı duymaktan geçer. Avımıza saygı duymazsak. Yaşam alanını pervasızca rahatsız edersek, avın yapacağı tek şey kalır. O da, yaşadığı bölgeyi tek edip göç etmektir.

Göç ederek yerini değiştiren bir canlıyı tekrar aynı yere getirmek çok zordur. Belki göç eden başka balık türleri o bölgeyi mesken tutabilir. Ama yenilerin gelmesi 3 – 4 seneden önce olmaz. Sanki göçen balık yaşanan trajediyi oraya not olarak bırakmış gibidir. Bir kaç sene balıklar o bölgeden uzak dururlar.

Doğrusu meralara fazla baskı uygulamamaktır. Bu nasıl olur? Yiyeceğimiz balığı avlarsak sorun kalmaz. Balığı bu şekilde avlamamız durumunda ne balık biter, ne de kimse balıksız kalmaz. Yok eğer, herkesin yiyeceği balığı bir kişi avlamaya kalkarsa, balık rahatsız olacağından bölgesini değiştirir. Daha da rahatsız olursa, derin sulara doğru çekilir.

Adrasan’da düzenlediğimiz balık avı turlarını TUR ŞEKLİ: http://www.adrasanbalik.com/tur-sekli/ linkinde bulabilirsiniz.

TUR ŞEKLİ

Balık Avı


 

 

Bir önceki yazımız olan BAYANLARIN BALIK AVI KISMETINE GUZEL BIR ORNEK başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Adrasanda Yazılı Orkinos Avı ve Antalya Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIK AVI için 2 cevap

 1. Menderes Yahşi der ki:

  thank you for your response.

 2. Geri izleme: torik avı | adrasanbalik.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir