BALIK AVI YONTEMLERI

Balık Avı Yöntemleri

Yüzey takımlarıyla sırtı yöntemi:

Jigging yöntemi dışında, bütün av yöntemlerimiz sırtı çekilerek yapılmaktadır. Av başlangıcında yüzey sırtısı çekeriz. O günün deniz ve hava şartlarına göre av merası seçtiğimiz bölgeye geldiğimizde, büyük balık için dip sırtısı çekeriz ve/veya jigging yöntemiyle avlanırız. Bu yöntemlere karar verirken; hava ve deniz şartlarının dışında, o dönemin hakim balıklarının hangi yöntem ile avlanmasının uygun olacağı da, bu seçimde etken olur. Balık avı, bir kombinasyon meselesidir. Av merasına şartlanmış olarak gidilmesi, doğru av yönteminin seçilmesini engelleyici bir unsurdur.

Yemli Dip Takımlarıyla Sırtı Yöntemi:

Av merası olarak tabir edilen büyük balık avı yapacağımız bölgeye geldiğimizde, oltaları ve yöntemi değiştirmeden önce, yüzey takımlarıyla o bölgede dolaşıp, yemlik Palamut olup olmadığına bakarız. Balık avı yapacağımız bölgeye gelene kadar ve o bölgede yaptığımız kısa turda Palamut avı yapmışsak, öncelikle avladığımız Palamutları yem olarak kullanırız. Akya oltasını hazırlayarak, Akya için yemli dip sırtısı çekeriz. Akya avı için çektiğimiz yemli dip sırtısına, genellikle 10 Kg üstü Akya gelir. Çok nadiren Sinarit, Lagos, Fangri, Trança, Wahoo, Barakuda ve Lambuka da gelir.

Son yıllarda Balon Balıklarının çoğalması sebebiyle, yemli dip sırtısı çekerken, yem olarak kullandığımız Palamutlar tehdit altındadır. Balon Balığı fırsat bulduğunda yakınından geçen yemlere saldırıp, parçalayabilmektedir. Balon Balığının bu tehdidinden kurtulmak için daha dikkatli olta çekmek gerekir. Balon Balığının oltaya vuruş şekli belli olduğu için oltaya vurmaya başladığından hızlanarak yemi o bölgeden uzaklaştırarak yemi korumaya çalışırız. Bazen, Balon Balığının yemi ufak çaplı parçalaması sonucu çıkan kan, diğer büyük balıkların dikkatini daha fazla çekmesine sebep olmaktadır. Bazı günlerde, Balon Balığının saldırısından hemen sonra Sinarit, Fangri ve Trança avları yapmaktayız. Yemin biraz küçülmesi ve kanaması bu balıkları tahrik ederek, avdan pay almaya yöneltmektedir. Balıklar arasında yeme faaliyeti başlayınca, balıklar yeme çılgınlığına kapılarak paylarına düşeni alma çabası içine girerler.

Büyük balık avı yaptığımız merada, Akya gibi büyük balık miktarı fazlaysa ve/veya dişli büyük balıklar varsa, Balon Balıkları o bölgeyi ya terk eder, yada hiç kıpırdamadan tam zeminde dururlar. Büyük balığın bol olduğu günlerde Balon Balıklarıyla hiç karşılaşmadan, yemli dip sırtısı yapmak keyifli olur. Yem ve takım bozulmadığı için, Akya avı yapmak kolaylaşır.

Jigging Yöntemi:

Balık avı yapacağımız av merasına gelene kadar yemlik Palamut avı yapamamışsak. Büyük balık avına, Jigging yöntemiyle devam ederiz. Şimdiye kadar anlatılan av yöntemlerine bakıldığında, jigging yöntemine yemlik balıkların olmadığı zamanlarda alternatif av yöntemi olarak bakabiliriz. Yem balıklarının az olduğu zamanlarda, jigging yöntemin seçilmesi doğru bir yaklaşımdır. Biz yemlik balık bulamıyorsak, muhtemelen büyük balık da yemlik av bulmakta zorluk çekiyordur. Dolayısıyla, yalancı yemlerin bu dönemlerde daha iyi sonuç vermesi pek mümkündür. Balık avlarımızda özel ısrar veya merak sebebiyle, yalancı yemlerin kullanılması talep edilmezse, önceliği yemli dip sırtısına veririz. Yemin azaldığı dönemlerde de jigging yöntemi ve dip rapalası ile dip sırtısı yöntemlerini tercih ederiz.

Jigging yöntemini; 60 – 160 m derin suda balık avı yapmak istediğimizde tercih ederken, dip rapalası ile balık avı yöntemini; 10 – 30 m derinliklerde yapacağımız avlarda tercih ederiz. Yalancı yemler arasında bu şekilde bir tercih yaparak, av çeşitliliğimizi arttırmaya çalışırız.

Jigging yöntemini, havanın güzel olduğu günlerde tercih etmek daha doğru olacaktır. Rüzgar, dalga ve akıntı jigging yöntemiyle balık avını olumsuz etkileyen faktörlerdir. Böyle günlerde jigging yapmak gerçekten çok zorlaşır. Rüzgar, dalga ve akıntı sebepleriyle teknemiz hızla sürüklendiğinde, jig oltalarımız devamlı yatay pozisyona geldiğinden, jigging yapmak zorlaşır. Oltalar, hava muhalefetiyle yatay pozisyona geldiğinde, jig’leri zemine indirmek için derinliğin iki katı ip salmak gerekebilir. Bu durumda, ip üzerindeki sürtünmenin artmasıyla olta çok ağırlaşır. Ağırlaşan olta, jigging yapmaya çalışan herkesi çabucak yorar. Oltaların yatay durumda olması, jigging yöntemine uygun bir şekilde olta çekişini de imkansız hale getirir. Yatay olan oltalarda jig’lere hareket verdirmek zorlaşır. Oltanın yatay olduğu zamanlarda jigging yapan avcı, normalde oltayı çektiği gibi çekmeye çalıştığında, jig’e oltanın zemine dik indiği zamanki gibi salınım yaptıramaz.

Jigging yöntemi havanın sakin olduğu akıntı, rüzgar ve dalganın az olduğu zamanlarda yapılmalıdır. Bazen, havanın nispeten kötü olduğu günlerde rüzgar ve dalga aynı yönde hareket ederken, akıntı onlara karşı hareket ediyorsa ve bu güçler birbirlerine fazla bir üstünlük sağlayamıyorsa, böyle ortamlarda da jigging yöntemiyle balık avı yapmak mümkün olabilmektedir. Üstelik böyle zamanlarda suyun oksijen miktarında artış olduğundan, balıklar bu tür alanları tercih etmektedir. Genellikle zorlu şartların olduğu bu tür ortamlarda rahat jigging yapabiliyorsanız, balık avı yapma şansınız da artacaktır.

Dip Rapalası İle Sırtı Yöntemi:

Deniz suyunun 15 – 23 derece olduğu zamanlarda yapmak daha doğru olacaktır. Özellikle, Sinarit ve Lagoslar deniz suyu ısısının bu aralıklarda olduğu zamanlarda, kıyılara yaklaşırlar. Bu yaklaşmada suyun ısısının yanında en büyük etkenlerden biri de, bu dönemlerin kış aylarına denk gelmesi ve insanların denizden uzaklaşarak denizleri balıklara bırakmasından kaynaklanmaktadır. Kıyılar üzerindeki baskı azaldığında, Sinarit ve Logoslar kıyılara yaklaşarak, kıyılarda av yapmaya başlar. Bu dönemler kıyılarda dip rapalasıyla av yapmak için çok uygun zamanlardır.

Dip rapalası ile balık avının en büyük zorluğu; balık avı yapacağımız bölgedeki dip yapısıdır. Bölgedeki dip yapısını bilmek çok önemlidir. Nereye, ne kadar, hangi hızla yaklaşılacağının kararı bu bilgiye bağlıdır. Bu kombinasyonu kurmadan kıyıya dip rapalası ile yaklaştığınızda, dip rapalası ve/veya kurşunlar dip zemindeki kayalara takılacaktır. Takılan takımların nasıl kurtarılacağını öğrenmek gerekir. Rapala ile kurşunlar arasında, ince fakat 30 – 40 kg çekeri olan bir misina kullanmak gerekir. Özellikle 40 Kg çekeri olan bir misina dipteki kayalara takılan, 11 – 13 cm rapalaların kancalarını kurtarmak için asıldığında, kancaları açabilmektedir. Kanca açılırsa, rapala da kurtulur. Daha sora kancayı düzeltmek veya değiştirmek kolaydır. Dip rapalası ile sırtı avcılığında olabildiğince az malzeme kaybetmek önemlidir. Her takım kaybı, bizi bu av yönteminden uzaklaştırabilir. Dip rapalası ile sırtı yönteminde başarının sırrı; risk almaktan geçer. Rapala taşlara ne kadar yakın olursa, bereket de o kadar fazla olur. 

Bir önceki yazımız olan YEMLI DIP OLTASIYLA FANGRI AVI başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Antalya Balık Avı Turu ve Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir