BALIK AVI TURU

Balık Avı Turu (8)  Balık Avı Turu (7)  Balık Avı Turu (5)

Balık Avı Turu İçin Rezervasyon:

Adrasan’da büyük balık avı yapmak amacıyla düzenlediğimiz balık avı turuna katılmak isteyenlerin öncelikle, rezervasyon yaptırması gerekmektedir. Balık avı turu rezervasyon bilgilerini, cep telefonundan kısa mesaj (GSM) olarak gönderebilirsiniz. Balık avı turu rezervasyon mesajınızda;

a- Katılımcı isimleri,
b- Tam gün tur veya yarım günlük tur gibi, tur bilgisi,
c- Balık avı turuna katılmak istediğiniz tarih,
d- Özel olarak belirtmek istediğiniz detay

bilginin bulunması gerekir. Bu bilgiler cep telefonumuza kısa mesaj geldiğinde, rezervasyon defterimize kaydınızı yaparız. Kayıt işleminden sonra, size hesap bilgilerimizi kısa mesaj olarak göndeririz. Bu hesaba, dilerseniz ödemenin tamamını veya bir kısmını havale yapabilirsiniz. Balık avı turu rezervasyon işlemleri yapıldıktan sonra yapılması gereken, balık avı tur tarihini beklemektir.

Balık avı tur tarihine birkaç gün kala telefonla irtibata geçerek, son detayları görüşmekte fayda vardır. Bir çok kişiyle değişik detayları konuştuğumuz için bazı özel talepleri kaçırmamak adına son bir görüşme faydalı olmaktadır.

Balık avı turu için sizden; 200 gr. lık Jig, 9-11 cm. metal uzun gagalı dip Rapalası ve 10 adet WMC marka 4.0 üçlü kanca getirmenizi istiyoruz. Jig ve Troling makine ve kamışını, kurşun takımları biz tedarik ediyoruz. Eğer Jig ve/veya Troling makineniz ve kamışınız varsa ve turda kullanmak isterseniz getirebilirsiniz. Ayrıca kişisel ihtiyaçlarınızı, yiyecek ve içeceğinizi, şapka ve güneş koruyucunuzu getirmenizi tavsiye ederiz.

Rezervasyon tarihi geldiğinde balık avı turu için Adrasan Sahilinin sol tarafında, Changa ve Sinemis Pansiyonun önünde buluşup, buradan tekneye binerek balık avına başlıyoruz.

Balık Avı Turu (6)  Balık Avı Turu (1)  Balık Avı Turu (2)

Changa ve Sinemis Pansiyonun önüne nasıl gelirsiniz?:

Adrasan Meydanına geldiğinizde tabelaları takip ederek sahil istikametine döneceksiniz. Tabelaları atlayıp köy meydanına girdiyseniz, jandarma karakolundan sola sahil istikametine döndüğünüzde, tabelaları takip ederek gireceğiniz yola bağlanarak sahile gidebilirsiniz. Ayrıca jandarma karakolunun karşısında, ilk caminin duvarında yön tabelaların da göreceksiniz. Sahil istikametine saparak 2 km ilerlediğinizde ikinci camiyi ve önünde büyük çınar ağacının bulunduğu kavşağı göreceksiniz. Sola dönerek (Bizim evin bulunduğu yer) 2 km daha yola devam edeceksiniz. 2 km sonra dere kenarına ulaşacaksınız. Dere kenarında, Boncuk Marketin tam karşısında, dereyi araba ile geçebileceğiniz bir köprü göreceksiniz. Bu köprüyü arabanızla geçerek 50 m ilerde Changa ve Sinemis Pansiyonun önünde, sahile ulaşmış olacaksınız. Burası buluşma noktamız olacak.

Balık Avı Turu başlıyor:

Arabayı, Changa ve Sinemis Pansiyonun önünde uygun bir yere park ettikten sonra, malzemelerimizi eksiksiz bir şekilde tekneye yükleyerek, balık avı turuna başlayabiliriz. Balık avı turu sahilden 300 m açıldığımızda, Palamut için 7 cm yüzey rapalasıyla hazırladığımız yüzey sırtılarının denize bırakmamızla başlar. Yüzey rapalalarından oluşan oltalarımızı çekerek ya Pırasalı Ada istikametine, yada Sulu Ada istikametine doğru gideriz. Bu seçimi hava ve rüzgarın durumu, balık yoğunluğu, yapılmak istenilen balık avı tur şekli, kişisel talepler ve bunun gibi etkenler belirler.

Yüzey rapalasından oluşan yüzey takımlarıyla Palamut avı yaparsak, Palamut’u bütün olarak yem yaptığımız, yemli dip sırtısı çekme sansımız olacaktır. Yemli dip sırtısı ile temelde, Akya avı yapmayı amaçlamaktayız. Akya avının dışında, yemli dip sırtısına; Sinarit, Lagos, Fangri, Trança, Wahoo, Barakuda, Lambuka ve Balon Balığı da gelebilir.

Balık Avı Turu (3)  Balık Avı Turu  Balık Avı Turu (10)

Eğer, yüzey rapalasından oluşan olta ile Palamut avı yapamamışsak; Zargana avı yaparak yemli dip sırtısı ile balık avı turu devam ederiz. Eğer Zargana avı yapmak istemezsek, dip rapalası kullanarak dip sırtısı ile balık avı turuna devam edebiliriz. Dip rapalası ile yaptığımız dip sırtısı ile ağırlıkla Sinarit ve Lagos avı yaparız. Zaman zaman dip rapalası ile yaptığımız dip sırtısına; Sarı Kuyruk, Akya, Lambuka, Barakuda, Wahoo, Domuz (Yasemin) Balığı, Büyük Orkinos, Tral ve Balon Balığı da gelir.

Dip rapalası ile, dip sırtısı için http://www.adrasanbalik.com/dp-sirtisi/.html link’inden detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Dip rapalası ile dip sırtısı yapmak yerine balık avı turuna jigging yöntemiyle de devam edebiliriz. Jigging ile balık avı için sakin ve fazla akıntının olmadığı bir deniz uygun olacaktır. Sabah ve akşam saatlerinde Adrasan denizi genellikle sakin olduğundan, jigging ile balık avı yapmak için uygun ortam oluşmaktadır. Bu saatlerin balık zamanı olması, jigging avını verimli hale getireceği açıktır.

Jigging yöntemi ile balık avı için http://www.adrasanbalik.com/jigging/.html link’inden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yöntemleri kullanarak balık avı turu devam ederken en önemli şey, teknede balık avı yaptığımız için balık avı kurallarına uygun davranmamız gerekir. Balık avı kuralları, balık avının sağlıklı ve verimli geçmesi için göz ardı edilmemesi gereken tecrübeler bütünüdür. Balık avı tecrübelerimiz arttıkça, kurallar daha yeni formlara bürünür.

Balık avı kuralları hakkında detaylı bilgi için http://www.adrasanbalik.com/balik-avi-kurallari/.html link’ine bakabilirsiniz.


 

 

Bir önceki yazımız olan GUN BOYUNCA AVLADIGIMIZ TEK YEM BALIGINI BALON BALIKLARINA KAPTIRDIK başlıklı makalemizde Balığın Azalmasında Kim Suçlu, Balık Avı ve Balık Avı Rezervasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIK AVI TURU için 2 cevap

 1. Süleyman Öztürk - Can Soysal der ki:

  Jig yapmak istiyoruz. 2 kişiyiz. Antalya da yaşıyoruz ve çalışıyoruz. Pazarları uygunuz ve balığa çıkmak istiyoruz.
  0533.2379772

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir