BALIK AVI KURALLARI

Teknede Balık Avı Kuralları:

Balık avı turuna katılan, amatör balık avı tutkunu arkadaşlarımızın, teknede balık avı esnasında, dikkat edecekleri hususlar ve öğrenebilecekleri temel kuralların hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Tekneden balık avının, dar alanda yapılması dolayısıyla, kendine özel kuralları vardır: Teknede balık avı yapılırken öncelikle, dar alanda olta çekilirken veya oltaları dibe bırakılırken, takımları birbirine karıştırmadan, olta kullanımını öğrenmek gerekir.

Balık avı turuna başlarken, kamışı nasıl tutulacağı:

Balık avı, kamışları tekneye 90 derece ve denize yakın tutmamız gerekir. Tekneye 90 derece tutmaktan niyetimiz, iki olta arasındaki mesafeyi, olabildiğince açmaktır. İki olta mesafelerinin bir birinden uzak olması, karışmayı engelleyici bir unsurdur. Diğer bir unsur da, oltayı mümkün olduğu kadar denize yaklaştırarak, paralel tutmaktır. Olta denize yakın ve paralel tutulduğunda, denize saldığımız 30 – 100 m arası misina, suyla sürtünmeye gireceğinden dönüşlerde, dönüş parabolünü aynen alacağından, birbirine yaklaşamayacak ve karışma olmayacaktır.

Karışmayı önleyecek bir husus da; takımlarda kullanılacak ağırlıkların farklı olmasına dikkat edilmesi, hafif takımın uzak mesafeye, ağır takımın daha kısa mesafeye salınmasıdır. Bu, eşit ağırlıklı takımlarda da takılmayı engelleyici bir husustur. Takımlar farklı ağırlıkta yapılarak ve farklı mesafelere bırakılarak karışmaların önüne geçilebilir.

Keskin dönüşlerden kaçınmak da, karışmayı engelleyici hususlardandır.

Rapala veya yemin suya nasıl bırakılacağı, takımın nelere dikkat edilerek salınacağı:

Rapala veya yem denize bırakılmadan önce bütün unsurlarıyla kontrol edilmeli, problem olmadığına kanat getirildiğinde, denize yavaşça bırakılmalıdır. Rapala veya yem suya uygun bir şekilde bırakıldıktan sonra olta, kontrolü bir şekilde bırakılmalıdır. Rapala veya yemin hızla salınması, sorunlara sebep olabilir. Özellikle, ağır takımlarla, rapala veya yem dibe indirilmek isteniyorsa, bu takımlar çok yavaş bırakılarak sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Ağır takımlar hızla salınırsa, ağırlıklar hızla derine inerler, rapala veya yem o kadar hızla batamadığından, hemen ana bedene dolanarak, düzgün hareket etme özelliğini kaybedecektir. Bu durumda, balık avı yapmak mümkün değildir. Bir süre sonra, ana bedenin de gamlandığını görerek, durumu fark edersiniz.

Balık avının verimli ve keyifli geçmesi için, rapala veya yeminizi kontrol edin, yavaş salın, kontrolü elinizden bırakmayın. Ancak, düzgün çekebildiğiniz rapala veya yem ile balık avı yapabilirsiniz. Yoksa, saatlerce boşuna dolaştığınız gibi, karışan ve gam olan takımlarınızı açmak için de, boşuna vakit harcamak zorunda kalırsınız.

Olta makinesinin nasıl kullanılacağı, takımlar salındıktan sonra, kamış ve makine kullanım şekilleri ve nelere dikkat edilmesi gerektiği:

Her makine, üreticisinin talimatlarına uygun bir şekilde kullanılmalıdır. Her makineyi, uzun seneler kullanabilmek için, tarif edilen kurallara uyulması durumunda, makine, en verimli ve keyifli şekilde, bizlere hizmet edecektir.

Çıkrık makineleri kullanırken; açma-kapama kolunu açmadan önce baş parmağımızla, misinanın sarılı olduğu makarayı biraz geriye doğru çekerek, makine dişlilerinin boşa çıkmasını sağlayarak, açma kolunu açık pozisyona getirerek, misinayı salma işlemini başlatmalıyız. Misinayı yeterince saldıktan sonra, yine misinanın sarılı olduğu makaraya baş parmağımızla baskı yaparak durdurmalı ve kapama kolunu o şekilde kapalı konuma getirmeliyiz. Misinanın sarılı olduğu makara üzerindeki baş parmağımızı, makaranın boşluğu alınana kadar, ileri doğru hareket ettirmeliyiz. Rapala veya yemin olduğu, kurşun ağırlıklardan oluşan takımın, 30 – 100 m gibi bırakılıp, sırtı çekildiği düşünülürse, makinenin kapama kolunu kapamadan önce, olta üzerinde ne kadarlık çekme gücü olduğu ortaya çıkacağından, kapama kolunu, makaraya baskı yapmadan kaparsak, dişlilerin şiddetle birbirine çarpmasına sebep oluruz. Bu yüzden bu çarpmaları, makaraya baş parmağımızla baskı yaparak önlemeliyiz. Böylece, makinenin uzun ömürlü olmasını sağlayabiliriz. Sağlıklı çalışan makine, büyük balık avladığınızda, sizin konforunuz olacaktır.

Misina kılavuzu olan çıkrık makinelerin, sonsuz dişlilerinin olduğu bölümü devamlı bakımlı tutmak, içine kum kaçırmamak, uzun süreler sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır.

Düz makine kullanıyorsanız; çıkrık makine kullanımında olduğu gibi, açma-kapama kolunu açıp, kapatırken, bu bölümlere gelecek baskıları azaltmak, kolun uzun süreler deforme olmadan çalışmasını sağlayacaktır.

Kamış ve makinelerinizi uzun süreler kullanmayacaksanız, mutlaka bakımını yaparak bekletiniz. Bakım yapmadan bekletilen malzeme, birkaç ay içinde kullanılamaz hale gelebilir.

Sık kullanılan takımların bakımı periyodu, bir hafta olmalıdır. Bu süre, kullanım şartlarının kötüleşmesi durumunda, kısalır.

Kaloma kullanım mantığı:

Rapala veya yemin ucunda olduğu takımı, denize kontrol bir şekilde salıp, makinenin kapama kolunu kapadığımızda, ilk yapmamız gereken kaloma ayarıdır. Kaloma ayarı; takımın ağırlığı, ne kadar uzun salındığı, teknenin hızı ve avlamayı umduğumuz balığa göre ayarlanmalıdır. Balık konusunda kesin bir fikrimiz yoksa, en fazla yakalama ihtimalimiz olan balığı baz almak doğru olacaktır.

Kaloma, takım denize salındıktan sonra, oluşan baskıyı durduracak seviyenin birkaç tık üzerinde ayarlanmalıdır. Tekne yavaş seyrediyorsa, biraz daha sıkı bir kaloma tercihi yapabileceğimiz gibi, hızlı giderken de açık kaloma tercihi yapabiliriz. Tekne yavaş giderken yapılan balık avında, balığın takımı alıp taşa girmesini veya takmasını önlemek için, biraz sıkı kaloma tercihi yaparken, tekne hızlı giderken de, balığın yırtılması, rapalanın kancalarının, halkalarının açılması veya kopması ihtimalini önlemek için açık kaloma tercihi yapabiliriz.

Balık oltaya takıldığında, neler yapılması gerektiği:

Büyük balık oltaya takıldığında, ilk on dakika sabit kalomanın korunması ve mücadelenin bu kaloma ile yapılması, balığın büyüklüğü konusunda bir fikrimiz yoksa, çok önemlidir. Yanılıp da, balık küçük diye kalomayı sıkıp balığı biran evvel almaya kalkarsak, balık avı hüsranla sonuçlanır. İlk on dakikada, sabit kaloma kullanarak, balığın ağırlığı konusunda doğru bir fikir sahibi olabiliriz. Balığın ağırlığı ve mücadele kapasitesi hakkında edineceğimiz fikir, kaloma tercihimizi belirler. Tavsiyemiz, ilk kalomanızdan çok uzaklaşmamanızdır.

Kaloma ayarınız ne olursa olsun balıktan, kamışınıza kadar uzanan misina üzerindeki baskı hiçbir an kaybolmamalı, misina hiçbir an gevşek duruma düşmemelidir. Oltanız hep gergin olmalıdır ki, aşağıda neler olduğunu tahmin edebilesiniz. Oltanızın gergin olmadığı anda, bilin ki sorunla karşı karşıyasınız. Balık, hep oltanın gevşeyeceği anı bekler. O an geldiğinde, önce öne doğru yüzer, aşağı dönüş pozisyonu alır ve tam fişekleyip oltanın gerildiği an da, en güçlü kafa darbesiyle, misinayı koparıp gider. Balığın bu anda oluşturduğu gücü, burada anlatmak için, sayfalar dolusu izahat yapmak gerekir. Bir örnekle kısaca anlatmak için, 20 – 30 kg bir balık, 250 kg çekeri olan bir ip misinayı, rahatça koparabilir. Balıkla, takım arasındaki misina miktarı kısaldıkça, balığın bu darbesine dayana bilecek bir ip veya misinanın üretilebildiğini düşünmüyorum.

Kamış makine kullanılarak balık çekilirken, nelerin çok önemli olduğu:

Kamış, balığı razı edecek tarzda, yavaş yavaş yukarı kaldırılmalı, aşağı indirilirken de, boşluk verilmeyecek tarzda, olta makinesi çok seri sarılmalıdır. Kamış yukarı kaldırılırken balık kafa vurarak basmaya başlarsa, hiç direnmeden, boşlukta verilmeden, balıktan gelen baskı ile kamış aşağı indirilerek, yük makineye bindirilmesi suretiyle, kalomanın devreye girmesi sağlanmalıdır. Bu sayede, problem oluşmasına izin verilmeden balığın yorulması sağlanmalıdır. Balığın bastığı anlarda baskı, kamışla karşılanmaya çalışılırsa, kamış olta üzerindeki sürtünme artarak, olta üzerindeki kaloma sıkılığı artacağından, problemlerin oluşmasına uygun bir pozisyon doğacaktır. Bu problemleri önlemek için, balıktan baskı geldiği durumlarda, kamışın aşağı indirilerek, yükün makineye bırakılması, kalomanın da istenildiği gibi çalışmasını sağlayacaktır.

Büyük balık avının ruh hali:

Büyük balık avı, sabır ile akılı ön planda tutarak mücadele etmeyi gerektirir. Sabırsızlık ve duygusallık, problem sebebidir.

Büyük balık avına alışık olmayan amatör balıkçılar, ufak balık avından gelen alışkanlıkla, büyük balık oltalarına takıldığında, kalomayı sıkıp biran evvel balığı yukarı almak isterler. Bu, büyük balık avının ruhuna aykırı bir durumdur. Bu ruh halinden, büyük balık avı konusunda tecrübe edinerek ve bilgilerimizi arttırarak kurtulabiliriz. Kaloma mantığını öğrenmek, bu konuda en büyük yardımcımız olacaktır.

Büyük balık avına alışan amatör balıkçılar, kısa bir süre sonra, küçük balık avcılığını bırakırlar. Küçük balık avı yapmak anlamsız gelmeye başlar. 3 kg bir büyük balık, 5 kilo küçük balığa tercih edilir hale gelir. Artık, küçük balık avı ile uğraşmak istemez. Amatör balıkçı ustalaştıkça balık avı, ya hep, ya da hiç mantığına dönüşür.

Balık teknenin yanına getirildiğinde yapılacaklar ve tekneye alınma şekilleri:

Büyük balık teknenin yanına getirildiğinde, kamış makine yan tarafa konulurken yada yanımızdaki arkadaşa tutması için verilirken, kaloması biraz gevşetilir. Kalomanın gevşetilmesi, balık basıp dalmaya kalkarsa, takımı ve misinayı kolayca salabilmek için gereklidir. Her an takımı geri salmaya hazır olmak gerekir. Bu sebeple, misinanın kamışın ucuna sarılmamasına özen göstermek gerekir. Misina kamışın ucuna sarılırsa, kaloma da bir işe yaramaz.

Kurşun ağırlıklardan oluşan takımları tekneye alırken, kurşunları misinalardan ayrı bir yere toplamak gerekir. Karışık toplarsak, balık basmaya başlarsa, takımı bırakamadığımız için ciddi problemler çıkabilir. O kadar uğraş, bir dikkatsizlik yüzünden boşuna gitmemeli.

Bütün bu hususlara uyup, balığı teknenin yanına getirmişsek, balık çok yorulduğu için genellikle çok fazla direnç göstermeyeceğinden, eldivenli elinizi, balığın solungaçları ile yanağı arasına sokarak, yukarı alabiliriz. Bu şekil balığı tekneye almak, tecrübe gerektirir. 10 -15 kg üzeri balıklar için elinizi kullanmak yerine, kakıç, veya metal tutucular kullanabilirsiniz. Yada iki kişi beraberce, tekneye almayı deneyebilirsiniz.

HAYATİ ÖNEME SAHİP BİR UYARI!………

Büyük balık avı yaparken, misinanın elimize, ayağımıza dolanma ihtimaline karşılık, büyük balık için oltaları denize bırakmadan önce, çok keskin bir bıçağı kullanılır vaziyette, en kolay ulaşacağımız bir yere koymamız gerekir.

Balık avı turu, tur şekli hakkında detaylı bilgiyi http://www.adrasanbalik.com/tur-sekli/ ve http://www.adrasanbalik.com/balk-av-tur-ekli/.html link’lerinde bulabilirsiniz.


 

 

Bir önceki yazımız olan REKOR SINARIT AVIMIZ başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Balık Avı ve Balık Avı Teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIK AVI KURALLARI için 1 cevap

  1. Geri izleme: Balık Avı Kuralları | adrasanbalik.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir