BALIĞIMIZI BİTİRDİK Mİ GÖÇE Mİ ZORLADIK

debug=

Bakir bir merada balık tutmayı öğrenen insanlar, önce oltalarına ne gelirse onu avlarlar. Zamanla balık avı konusunda tecrübeleri arttıkça daha büyük ve değerli balıkların avına yönelirler. Büyük balık avında ustalaştıkça daha büyük avlar peşinde koşarlar. Onların başarılı avlarından etkilenen ve balıkçılığa merak salan diğerleri de balık avına yönelmeye başladığında, önceleri ustalardan duyup öğrendikleriyle büyük balık avı yapıp para kazanmaya çalışırlar. Büyük balık avının zahmetli, masraflı, tehlikeli ve bir o kadar da kolay olmadığını gördüklerinden, ufak balığa yönelirler. Ufak balık avı kolay ve daha masrafsız olduğu için ufak balık avı peşinde koşarlar. Onların masrafsız ve kolay balık avladığını görenler de balık avına yönelirler. Onlar ilk acemilikleri ile balık avının kolay olmadığını anlayınca, daha küçük ve avı nispeten daha kolay olan balıklara yönelirler. Halkanın bu şekilde ufalarak devam etmesi aşırı ve plansız avcılığı, meraların daha sık rahatsız edilmesini beraberinde getirir. Bu tarz balık avcılığı ufak balıkların önce derin sulara inmesine ve bu durumun devamı halinde göçe başlamasına sebep olmaktadır. Ufak balıkların göç etmesi, yem bulma kaygısı ile büyük balıklarında onları izlemesi sonucunu doğurmaktadır. Merada büyük balıkların azalmasıyla ilk balık avına başlayan balıkçılar işlerinin zorlaşması ve maliyetlerin baskısı ile bir kısmı balık avından vazgeçerken, bir kısmı genel kitleye uyup ufak balık avına yönelirler. Onların tecrübesi ile ufak balık üzerindeki baskı iyice arttığından ufak balık iyice azalır ve daha büyük kitleler halinde göçe zorlanır. Meralara uygulanan büyük baskı ile ufak balıkların adeta kovulması, balık stoklarının hızla azalmasıyla genel kitlede balık bitti algısını uyandırmaktadır. Bu algıyı, göçmen balıkların meraların boşalması sonucu meralardan oyalanmadan hızla geçmesi eklenince, meraların boşluğu doğrulamış olur.

Balığımızı bitirme gayretimiz, balığın göç etmesi sonucunu doğurduğundan bugün çok verimli olması gereken meralar boştur. Yuvalar kumla dolmuştur. Bir merada taşların altının dolmuş olması, meranın uzun zamandır kullanılmadığının göstergesidir. Kullanılmayan meralara göçmen balıklar da uğramaz.

Balığı Göçe Zorlamanın Özeti:

Balık meralarımızda balığın yaşamasına izin vermeyecek düzeyde baskılayarak göçe zorladık. Balıklar gidince, başka yerlerden göç ederek meralarımızı ziyaret eden balığın da merada oyalanmasının önüne geçtik. Hem elimizdekini kovduk, hem de gelenin kalmasını engelledik.

Balığı Göçe Zorlamanın Temel Sebepleri:

Balık avı bilgimizin yetersizliği, daha az maliyetle daha çok balık avlayıp daha çok kazanma hırsımız, ekolojik denge bilgisi cahilliğimiz, ekonomik boyun ne anlama geldiğini düşünmememiz, kolay olanın doğru olduğu inancımız ve bize kazandırana kazandırmak gerektiği konusuna hiç gelememiş olmamız bizi şu anki vahim duruma getirmiştir.

ÇÖZÜM NEDİR?

Acilen ufak balık avından vazgeçmektir. Meralarda ufak balığın hızla çoğaltılması gerekir. Ufak balık çoğaldıkça göçmen balıkların bir kısmının kalmasını sağlayarak, meraların hızla zenginleşmesini temin etmek mümkündür. Merada büyük balık sayısının artması ile ufak balıkların meradan göçü engellenmiş olur. Meranın önünde, açığında kümelenen büyük balıklar meraya ufak balık girişine izin verirken, meradan ufak balık çıkışını engellerler. Bu durum merada balıkların hızla çoğalmasını açıklayan en önemli göstergedir.

Unutmayalım. Doğada denge ufak balıklar lehinedir. Biz ufak balıkları azaltmazsak, ufak balıklar hızla çoğalarak büyük balığın merada yavaş yavaş artmasını ve yerleşik hale gelmesini sağlar. Göçler, genel olarak bildiğimiz gibi sadece iklime bağlı değildir. Birçok balık için yeme bağlı göç olur. Su ısındaki değişimlerde balıkların bir kısmı derin suya çekilirken bir kısmı sığ suya yaklaşır. Ufak balık merada olduğu sürece, büyük balık çok uzaklara gitmez. 

Bir önceki yazımız olan BALIK AVI VİDEOLARI - TUT BIRAK BALIK AVLARI başlıklı makalemizde Akya Avı Videoları, Akya Avında Tut Bırak Boyutu ve Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIĞIMIZI BİTİRDİK Mİ GÖÇE Mİ ZORLADIK için 2 cevap

 1. Ender ERAVCI der ki:

  Anaç büyük taş balıklarını (orfoz, grida, sinarit vb) bitiren direkt aç gözlü zıpkıncılar ve hatta tüple dalanlardır. Anaç balıklar zıpkıncılarla yavru balıklarda büyük balık bulamayan oltacılarla gidince geriye harami kopezler izmaritler kalıyor doğal olarak. Bide balığın kumdaki av meralarını dağıtan karides trolleri gelince balıkta haklı olarak göçe zorlanıyor. Naçizane benim fikrim budur.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Balık üzerinde en fazla baskıyı profesyonel yöntemlerle yapılan avcılık oluşturur. Bu yöntemlerin başında trol ile avcılık, gırgır tekneleri ile yapılan avcılık, küçük balıkçı tekneleriyle ağ ile yapılan avcılık, parakete ile yapılan avcılık ve şamandıra vasıtasıyla bırakılan yemli takımlarla yapılan avcılık gelir. Buna sizin de belirttiğiniz gibi balık satmak amacıyla taş balığının zıpkınla avcılığını da ekledik mi, durum açıklığa kavuşur. Tabi toplama amatör balıkçıların katkısını da eklemek gerekir. Bütün bunların sonucunda balık rahatsız olunca, üstelik yemi de azalınca durması için bir sebep kalmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir