BALAYINDA BALIK AVI KEYFINI AKYA AVI YAPARAK YASADILAR

Balayında Balık Avı Keyfini Akya Avı Yaparak Yaşadılar :

debug=

Balık avı turu tur şekli, Palamut’un yem yapıldığı yemli dip oltası ile Akya avı.

Özgür ve Tuğba Gedik çifti balayı haftasında bizimle balık avı turuna çıkmak istemişlerdi. Bu sebeple, balık avı turundan bir gün önce bizim pansiyonda konaklayıp, ertesi gün sabahtan balık avı için sahilden tekneye binerek denize açıldık. Adrasan sahilinden 300 m açıldıktan sonra oltaların nasıl kullanılacağını anlatarak, Palamut için yüzey rapalasını denize bıraktık. Adrasan Feneri açığında ilk Palamutları avlayarak balık avına başladık.

Sulu Adaya doğru gitmeyi ve orada balık avı yapmayı kararlaştırdık. Sulu Ada yolunda, çok güzel yemlik Palamutlar avladık. Her Palamut avladığımızda olta takımlarına, kamış ve çıkrık makineye alıştıklarından Akya avı için tecrübe toplayıp, kaloma mantığını öğreniyorlardı. Bu şekilde uygulamalı olarak bilgiler üst üste konulunca Akya avı için ciddi hazırlık yapılıp, balık avı turu hedefine yavaş yavaş ulaşmış oluyordu.

Sulu Adaya vardığımızda, kovada yeterince yemlik Palamut vardı. Sulu Adada birkaç tur atarak Palamut durumuna baktık. Birkaç Palamut orada da avlayınca, “burada kesin Akya vardır” dedik. Akya oltalarını hazırlamak için adadan 500 – 600 m kadar uzaklaştık. Palamut’u yem yaptığımız, yemli dip oltalarını hazırlayıp denize bırakarak, rölanti hızında dolaşmaya başladık. Saat 12.00 olmasına rağmen, Akya yoktu. Çok ilginçti. Bu kadar Palamut’un olduğu bir yerde Akya’nın oltalarımıza asılmaması tuhaf geliyordu. Güneş iyice etrafı yakmaya başladığından, biran evvel Sulu Adanın küçük plajında denize girip serinlemek istiyorduk. Nedense oltaları çekmek içimden hiç gelmiyordu. Mola vermek için geniş bir açıyla yavaş yavaş Sulu Adanın plajına doğru yöneldiğimizde, Özgür “oltaları çekmeden yanaşmak mümkün değil mi?” diye sordu. Biraz oltaları sararak mümkün olduğunu söyledim. Oltaları 20 m suyunda çekebilecek şekilde toplayarak, sahile doğru yanaşmaya başladık. Kafamda bir nokta belirledim. O noktaya geldiğimizde oltaları toplayacaktık. O noktaya çok kısa bir mesafe kala, Özgür’ün kaloma hızla boşalmaya başladı. Tam da arzuladığımız şey olmuştu. Tuğba sevinç çığlıkları atarken, Özgür oltayı sarmaya çalışıyordu. Özgürden sabit kaloma ile oltayı çekmesini istedim. Büyük bir sabır ve azimle oltayı sarıyordu. Balığı bir an evvel görme isteği teknede kol gezerken, Özgür ile Tuğba’yı sakinleştirmeye çalışıyordum. Akya gibi büyük balık avı çok fazla sabır isteyen bir işti. 20 – 25 dakika sonra, Akya, altımızda gözükmeye başladı. Deniz, özellikle o bölgede çok sakin olduğundan Akya çok belirgin bir şekilde gözüküyordu. Akya’nın bu kadar net gözükmesi, balık avı açısından keyifli bir durumdu. Akya’nın aşağıdaki dönüşlerini seyretmek çok güzeldi. Birazdan Özgür, takımı çekmeye başladı. Akya, teknenin yanına geldiğinde, bir kaç sefer çırpındı, tekneden uzaklaşmaya çalıştı. Ama uzanıp tekneye aldık. Tuğba, bu kadar büyük balık beklemediği için Akya’dan biraz korkmuştu. Özgür ise, Akya’yı hayran gözlerle seyre dalmıştı. Keyifle Sulu Ada plajına çıktık.

Akya avından sonra Sulu Ada bize ödül gibi gelmişti. Sulu Adanın keyfini çıkarıp denize girdik, dinlendik. Akya gibi bir trofe avından sonra, öğleden sonra avı önemini kaybetmişti. Çok oyalanmadan saat 16.00 gibi dönüşe geçtik. Akşam yemekte Akya vardı.

Balayında Balık Avı Keyfini Akya Avı Yaparak Yaşadılar

Balayında Balık Avı Keyfini Akya Avı Yaparak Yaşadılar


 

 

Bir önceki yazımız olan BAYANLAR BALIK AVI TARIHINDE DUNYA REKORU OLACAK BIR AV HIKAYESI başlıklı makalemizde Adrasan, Adrasan Balık Avı ve Akya Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir