AYNI ANDA IKI OLTAYADA AKYA ATLADI

debug=

Balık avı turu, tur şekli; Palamut’u yem yaptığımız yemli dip oltası ile Akya avı.

Balık avı turu sabah erkenden güneş doğarken başladı. Adrasan sahilinden 200 m açıldıktan sonra, Palamut avı yapmak amacıyla yüzey rapalası ile hazırladığımız yüzey oltalarını denize bıraktık. İlk balıkları, Adrasan Koyu içinde avlamaya başladık. Adrasan Koyu içinde avladığımız Palamutlar, tam Akya için yem yapmaya uygun balıklardı. Uygun yemlik Palamut’u avladığımız için hızımızı biraz daha arttırarak Sulu Adanın yolunu tuttuk. Sulu Ada yolu boyunca Lambukalar peşimizi hiç bırakmadı.

Ayhan bey daha önceki balık avı turlarında, 15 – 20 cm den büyük balıklar avlamadıklarını söylüyordu. Sulu Adaya gidene kadar avladığımız Palamut ve Lambukalar, onların bu zamana kadar avladıkları en büyük balıklardı. Bu kadar çok ve onlar için büyük olan Palamut ve Lambukaları avlayınca çok mutlu olmuşlardı. Hacivat Burnunu geçtikten sonra avladığımız Lambuka’yı gören Ayhan bey “bu kadar büyük balıktan sonra, benim için bu balık avı turu bitmiştir. Ben nirvanaya ulaştım. Bundan sonra balık tutmasak bile olur” dedi. Bu cümle karşısında, ben sadece gülümsedim ve “bu sizin için başlangıç” dedim. Sulu Adaya gidip, Akya avlamak için kısa bir süre olta çekmeyi önerdim. Önerim, hemen kabul gördü.

Sulu Adanın biraz açığında motoru durdurarak, Palamutları yem yaparak, yemli dip oltalarımızı hazırladım. Yemli dip oltaları hazır olunca, oltaları nasıl kullanmaları gerektiğini, balık gelince neler yapmaları gerektiğini anlattım. Sonra oltalarımızı denize bırakarak, rölanti hızında sırtı çekerek Sulu Adaya doğru yaklaşmaya başladım. Sulu Adanın, Adrasan Koyuna bakan tarafını çekiyorduk. Henüz Sulu Adanın boğazına girmeden, her iki oltanın da kalomaları hızla boşalmaya başladı. O an teknedeki şaşkınlık görülmeye değerdi. Bir anda bütün anlattıklarımı unutup bocaladılar. Oltaları sarmalarını istedim. “Acaba, birbirimize mi takıldık?” soruları havalarda uçuşuyordu. Onları sakinleştirmeye çalışarak, “bir birlerine takılma” düşüncesini kafalarından atarak, sadece oltalarını sarmalarını ve balığa konsantre olmalarını istedim. Onlarda, beni dinleyerek oltalarını sarmaya çalıştılar. Akya’lar her bastığında, teknedeki şaşkınlık ve telaş yeniden hortluyordu. Her seferinde onları sakinleştirerek, “bu balıkların daha önce avladığımız Palamut ve Lambuka avlarıyla kıyaslanamayacak kadar büyük ve güçlü balıklar olduğunu ve bu yüzden de çok güçlü mücadele edeceklerini” söyleyerek, Akya avına konsantre olmalarını tekrar tekrar istedim.”Bu balıkların Akya olduğunu nereden bildiğimi” soruyorlardı. Bunca Akya avı tecrübesinden sonra, Akya’nın nasıl çektiğine, oltaya yakalandıklarında nasıl davrandıklarına bakarak hangi balığın oltaya takıldığını bildiğimi izah ederek, balık avına konsantre olmaları konusunda ısrar ettim. Ayhan bey oltayı daha fazla çekemeyeceğini söyleyerek, son kalan gücüyle oltayı bana uzattı.

Ayhan bey oltayı verdikten sonra rahatlayarak, Akya mücadelesini zevkle seyre başladı. Yavuz bey, Akya avina tam konsantre olmuş bir şekilde, oltasını çekiyordu. İlk şaşkınlığı atınca, oltayı sakin bir şekilde çekmeye başlamıştı. Akya’yı kendisi çekmek istediğinden, enerjisini koruyarak çekmeye devam ediyordu.

Ayhan beyden oltayı alınca, 10 – 15 dakikalık uğraştan sonra, ilk Akya’yı teknenin altına getirdiğimde, Ayhan beyden takımın son kısmını çekmesini istedim. Akya’yı teknenin yanına getirdiğinde, Akya’yı tekneye aldım. Akya’yı tekneye aldığımda, Ayhan beye uzattım. Ayhan bey böyle bir balık avı beklemediği için çok şaşırmış, sanki şoka girmişti. Akya’yı neresinden tutacağını bilemediği için eline almak istemiyordu. Yakın zamanda geçirdiği trafik kazasının etkilerini, yeni üzerinden atmakta olduğu için Akya’nın sert bir darbesinden çekiniyordu. Akya’yı Ayhan beyin ayaklarının dibine bırakıp, Yavuz beye dönerek yardım isteyip istemediğini sordum. Yavuz bey, onca mücadeleye dayandıktan sonra, Akya mücadelesini kendisi nihayete erdirmek istiyordu. Kalan son gücüyle, canla başla mücadelesine devam ediyordu. Sonunda Akya teknenin altında gözükünce, son bir gayretle teknenin yanına getirerek. Bana doğru yaklaştırdı. Uzanıp Akya’yı tekneye aldığımda, teknedeki sevinci tarif etmeye kelimeler kifayet etmez. 10 – 15 cm balık avından, 10 – 15 kg Akya avına terfi etmek, bir amatör balık avcısı için çok büyük aşamadır. Ne kadar sevinseler yeridir. Artık onlar için, küçük balık avlama dönemi kapanmış, büyük balık avı dönemi başlamıştı. Artık, onlar büyük balık avcısı olmuşlardı.


 

 

Bir önceki yazımız olan ADRASANDA LAMBUKA AVI BIR BAŞKADIR başlıklı makalemizde Adrasanda Lambuka Avı Bir Başkadır, Balık Avı ve Balık Avı Turizmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir