Ali Bağcı – Burak – Trompet Balığı Avı

debug=

Türkiye Trompet Balığı Rekoru –

Adrasan Koyunda, sabah güneşi henüz doğuyor. Ben tekneyi, bağlı olduğu yerden çözüp kıyıya yanaşıyorum. Ali ile Burak tekneye binince, açılıyoruz. Adrasan Koyunda, yeni bir balık avı turunda, yine beraberiz. Acaba, bugün kısmetimizde büyük balık olacak mı? Yoksa, yine ilginç bir balık mı avlayacağız. Ali, “Menderes abi, içimde, bugün ilginç bir balık yakalayacakmışım gibi bir his var” diyor. Bende “inşallah” diyorum.

Kıyıdan 200 m. açılınca, Palamut için, yüzey oltalarını suya bırakıyoruz. Oltalar suda süzülürken, bizde kahvaltıya başlıyoruz. Kahvaltı bitmesine rağmen oltalarda pek bir hareket yok. Arada oltaları çekip kontrol ediyoruz. Sonra, tekrar oltaları dikkatle denize bırakıyoruz. Yönümüz Sulu Ada. Akya’ların, yumurtlama dönemi yaklaştığı için, kıyıya yaklaştığı dönemdeyiz. Kıyılarda, güzel trofeler bulabilme imkanımız var. Bakalım bugün, kısmette ne var. Tam bunlardan bahsederken, Sulu Adaya da geldik. Sohbet güzel ama, hala oltalarımız boş. Bunun üzerine, Sulu Ada’nın güney tarafındaki, büyük kumsala doğru yanaşıyorum. Zarganalar ne durumda merak ediyoruz. Olmazsa, Palamuttan vazgeçip, Zargana’ya bakmak daha doğru olabilir. Kumsala iyice yaklaşmışken, Barakuda avlama ihtimali de var. Tam bunlardan bahsediyoruz. Ali’nin olta, hızla gerildi. Kaloma, akmaya başladı. Ali, oltayı sarmaya başladı. Balık, ara ara boşluyor ve üzerine geliyor. Zaman zamanda asılıyor. Bazen, çuval gibi geliyor. Bu ne ola? Biz böyle bir balık davranışı tanımıyoruz. Balık, denizde parlamaya başladı. Artık, teknenin yanına iyice yaklaştırdık. “Acaba, naylon mu?” diyorum. Ali, balık olduğunu söylüyor. Ali, balığı tekneye alıyor. “Abi bu ne yaaa!…” diyor. Ben de ağzım açık, “bu Trompet Balığı” diyorum. Trompet Balığının boyu 150 cm. Gördüm gördüm ama, bu kadar büyüğünü görmedim. Birisi söylese, “abartıyor“ derdim. İnanılmaz bir şey. 1 m. civarı Zargana Balığı çok gördüm ama, 1,5 m. Trompet Balığı hiç görmedim, duymadım. “Bu ne yaaa!…” Ali, sabah söylediği gibi, ilginç balığını tuttu. Hem de, REKOR Trompet Balığı avı yaparak. Bir ilke daha imza attı. Her halde, Türkiye denizlerinde, bu kadar büyüğünü avlayan olmamıştır. Bu bir Türkiye Trompet Balığı Rekoru.

2009 senesinden beri, Adrasan – Beş Adalar arasındaki bölgede, bu balıktan çokça görmeye başladık. Daha önceki senelerde, nadiren görürdük. Son yıllarda, sayılarında hızlı bir artış var. Muhtemelen, bu balıkları avlayan balıklarda bir azalma oldu. Yada bu balığın avcıları kıyıdan uzaklaştılar. Örneğin, son senelerde Sinaritler kıyılardan uzaklaşıp, derin sulara çekiliyorlar. Orfoz ve Lagos da bu yolu izliyor. Kıyılarda, Orfoz ve Lagos’un sadece yavruları oluyor. Yavrularda, her sene azalıyor. Balon balıkları bile, son yıllarda açık suya çekilir oldu.

Artık, denizleri ve balıkları korumamız gereken zamanı geldi, geçiyor bile…

Adrasan, balık avı turları açısından en önemli meradır.


 

 

Bir önceki yazımız olan JIGGING YONTEMIYLE 23 KG AKYA AVINI OKUMA SALINA MAKINEYLE YAPTIK başlıklı makalemizde Akya Avı, Akya Avı Hayali ve Akya Avı Şok Kafa Vuruşu hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir