AKYA OLTASIYLA LAMBUKA AVI YAPTIK

Akya Oltasıyla Lambuka Avı Yaptık :

Lambuka okyanus balığıdır. Adrasan’da 20 Temmuz gibi başlayan geçişleri, Eylül başı gibi son bulur. Eylül ayından sonra ara sıra büyükleri görülür. Özellikle kötü havalarda kıyılara yaklaşırlar. Lambukalar çok avcı balıklardır. Büyük sürüler halinde dolaşıp avlanırlar. Bir Lambuka avladığınızda sürünün tamamı teknenin altını doldurabilir. Lambuka’nın geçiş döneminde balık avı yaparken, tekneyi durduğunuzda, teknenin altını bir anda meraklı Lambuka sürüsü çevirebilir. Bir iki tur atıp meraklarını giderdikten sonra, mavi derinliklerde kaybolup uzaklaşırlar. Yüzey oltasıyla avı yapıldığında, bir anda teknenin arkasında balıkların suyun yüzüne atladığını görürsünüz. İşte o anda, Lambuka oltanıza yakalanmıştır. Oltadan kurtulmak için kendisini suyun yüzüne atar. Bu balık oltanıza takıldığında sakın kalomayı sıkmaya çalışmayın. Bırakın biraz yorulsun. Gevşek kaloma ile balıkla mücadele edin.

Akya avı için çıktığımız balık avı turunda, yemlik Palamut avından sonra, Akya oltası ile Akya’nın peşine düşmüştük. Ara sıra Akya oltasını Balon Balıkları yokluyordu. Bir ara oltada hareket olduğunda Balon Balığı zannettik. Ama oltayı kontrol edince, Balon Balığı gibi hareket etmeyen değişik bir balık olduğuna karar verdik. Akya oltasını çektiğimizde bir de ne görelim. Akya oltasıyla iki tane 50 – 60 cm arası Lambuka avı yapmıştık. Akya oltasıyla Lambuka avı böyle başladı.

Palamut’u yem yaptığımız Akya oltasıyla birkaç tane Lambuka avı yaptık. Bu şekilde de Lambuka avı keyifli oluyordu. Akya avına niyet etmişken Lambuka avıyla yetinmek zorunda kalmıştık. Lambukalar devamlı yemlere saldırdığından Akya’ya yem kalmıyordu. Bu balık avı turu Lambuka avıyla son buldu.

Akya Oltasıyla Lambuka Avı Yaptık

LAMBUKA AVI


 

 

Bir önceki yazımız olan LAMBUKALAR AKYA OLTASINDA KENDI BOYUNDA OLAN PALAMUTA ATLADI başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Antalya Balık Avı ve Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir