AKYA OLTASIYLA LAMBUKA AVI YAPTIK

Lambuka Avı Videosu –

Gurcan Yildiz – Lambuka Avı

Lambuka, okyanus balığıdır. Adrasan’da 20 Temmuz gibi başlayan geçişleri, Eylül başı gibi son bulur. Eylül ayından sonra, zaman zaman büyükleri görülür. Özellikle kötü havalarda, kıyılara yaklaşırlar. Lambukalar, çok avcı balıklardır. Büyük sürüler halinde dolaşıp, avlanırlar. Bir Lambuka avladığınızda, sürünün tamamı teknenin altını doldurabilir. Lambuka’nın geçiş döneminde, balık avı yaparken, tekneyi durduğunuzda, teknenin altını bir anda meraklı Lambuka sürüsü çevirebilir. Bir iki tur atıp meraklarını giderdikten sonra, mavi derinliklerde kaybolup, uzaklaşırlar. Yüzey oltası ile avı yapıldığında, bir anda, teknenin arkasında, balıkların suyun yüzüne atladığını görürsünüz. İşte o anda Lambuka oltanıza yakalanmıştır. Oltadan kurtulmak için, kendisini suyun yüzüne atar. Bu balık oltanıza takıldığında, sakın kalomayı sıkmaya çalışmayın. Bırakın biraz yorulsun. Gevşek kaloma ile balıkla mücadele edin.

Akya avı için çıktığımız balık avı turunda, yemlik Palamut avından sonra, Akya oltası ile Akya’nın peşine düşmüştük. Ara sıra Akya oltasını, Balon Balıkları yokluyordu. Bir ara oltada hareket olduğunda, Balon Balığı zannettik ama, oltayı kontrol edince, Balon Balığı gibi hareket etmeyen değişik bir balık olduğuna karar verdik. Akya oltasını çektiğimizde bir de ne görelim. Akya oltasında iki tane 50 – 60 cm arası Lambuka avı yapmıştık. Lambuka avı böyle başladı. Palamut’u yem yaptığımız Akya oltasıyla, birkaç tane Lambuka avı yaptık. Bu şekilde de Lambuka avı keyifli oluyordu. Akya avına niyet etmişken, Lambuka avı ile yetinmek zorunda kalmıştık. Lambukalar devamlı yemlere saldırdığından, Akya’ya yem kalmıyordu. Bu balık avı turu, Lambuka avı ile son buldu.


 

 

Bir önceki yazımız olan Birbirini Bırakmayan Yazılı Orkinoslar başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Antalya Balık Avı ve Antalya Balık Avı Turu hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ, BALIK AVI VİDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir