AKYA OLTASI

debug=


Yemli dip oltası ile Akya avı:

Akya oltası ile Akya avında, Palamutu yem yapmak için gereksinim duyduğumuz temel unsurlar nelerdir?

1- Büyük bir kanca,
2- İki adet 4.0 üçlü kanca,
3- Üçlü kancaları bağlamak için 0,90 veya 1.0 örgü ip misina,
4- İpi balığın içinden geçirmek için, 30 – 40 cm arkası delikli şiş.

Akya Oltasi nasıl hazırlanır?:

Büyük kanca, Palamut’un çenesinin altından geçirilerek, başının 1 -1,5 cm üstünden, ortalayarak çıkarılır. Yem olarak kullanılan Palamut, tam ortalanan kanca sayesinde, dönmeden çekilebilecektir.

Üçlü kancalara, 30 – 50 cm arası, 0,90 veya 1.0 örgü ip misina bağlanır. Üçlü kancalar, arkası delikli şiş sayesinde önce, anüsünden girilip başın üstünden çıkarılan ip, taşıyıcı kancaya, kazıp bağı düğümüyle bağlanır. Kazık bağı, av bitiminde rahatça çözebildiği için, tekrar tekrar kullanılabilir. İkinci üçlü kanca, balığın sırt kısmında, kuyruk ile sırtın ortası arasında tercih edilen her hangi bir yere bağlanabilir. Bizim genel tercihimiz kuyruğa en yakın, şişin kolayca batırılabileceği bir yerdir. Üçlü kanca, kuyruğun dış kısmında, kuyruğun > yaptığı orta kısma kamufle edilir. Kuyruğun kemiği, et yırtılmayacak şekilde, dikkatlice kırılır. Üçlü kanca, kırılan kuyruğun arasında, sırtı çekilirken, kuyrukmuş gibi sallanır. Sırttan kuyruk arasına yerleştirilerek takılan bu üçlü kanca, sırtı çekerken, kuyruk gibi sallanıp balığa canlı havası verirken, yemimize kuyruktan, kuyruğu kırmak için saldıracak balıklar için, çok avcı olacaktır.

Akya avı için yemimizi hazırladığımızda, yemimizin görünümü, rapalayı andırmaktadır. Rapala, yalancı balıkken, bizim yemimiz, canlı rapala olarak anılabilecek hale gelmektedir. Yemimiz bu haliyle çok avcıdır. Akya, yemimize saldırdığında, kancalardan bir takılınca, şiddetle kafa vurmaya başladığında, çoğunlukla yem olarak kullandığımız Palamut kancalar ve iplerden kurtularak düşmektedir. Boşta kalan diğer üçlü kanca, mutlaka Akya’nın bir yerlerine daha geçmekte ve bu şekilde Akya’nın oltadan kurtulmasını zorlaştırmaktadır. Bu durumda Akya’nın oltadan kurtulabilmesi için, oltayı koparması, veya misinayı bir yerlere taktırması gerekir.

Yemimizi bu şekilde hazırladığımızda, taşıyıcı kanca, 0,90 mm. 50 kg çekeri olan misinaya bağlanır. 2 -3 kulaç sonra büyük ve çok iyi dönen bir fırdöndü bağlanır. Fırdöndüden sonra 4 – 5 kulaç 0,90 veya 1,20 mm misina bağlanır. Misinanın sonuna büyük boy bir fırdöndü bağlanır. Bu fırdöndü’ye 1,20 çok sağlam 1 m misina bağlanır ve bu misinaya, ortası delikli kurşunlardan, 500 – 600 gr olacak şekilde takılır. Kurşun ağırlıklar takıldıktan sonra, misinanın sonuna büyük bir fırdöndü bağlanır. Bu şekilde, Akya oltası hazır olduğuna göre, Akya avı için oltamızı mavi derinliklere bırakarak, motorumuzun rölanti hızında, sırtı çekebiliriz.

Akya avı için, yemli dip sırtısı çektiğimiz derinlikler; 20 – 80 m. dir. Bu derinliklere, 500 – 600 gr ağırlığındaki takımımızı, teknemizin hızını ayarlayarak, zaman zaman motoru boşa alarak, indiririz. Yemin dibe sürtmemesi ama, zaman zaman dibe çok yaklaşması, avın başarısı açısından çok önemlidir. Yemin dibe yaklaştığı anlarda, tekneyi kısa süreli hızlandırıp, yemi hızla kaldırarak, Akya’nın kıskanmasını sağlamak, onu yemi alması için daha istekli hale getirebilecektir. Motorun boşa alınarak, yemin hızla düşüşünü sağladığımızda ve motora gaz vererek tekneye hız kazandırarak yemi hızla yükselttiğimiz anlarda, oluşan hareketler, büyük balıklarda istek oluşturacaktır. Bu tür denemeler, balık avının başarısı için çok önemlidir. Ayrıca, bizi de uyuşukluktan uzak tutacaktır. Avcı ve av için hareket, ava olan konsantrasyonu arttırıcıdır.


 

 

Bir önceki yazımız olan RAPALA ILE TROFE YAZILI ORKINOS AVI KEYFI başlıklı makalemizde Adrasan, Adrasan Balık Avı ve Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EĞİTİMİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir