AKYA OLTASI VIDEOSU

AKYA OLTASI VIDEOSU

Akya Oltası için gerekli olanlar:

1-  Büyük bir kanca,
2- İki adet 4.0 üçlü kanca,
3- Üçlü kancaları bağlamak için 0,90 veya 1.0 örgü ip misina,
4- İpi balığın içinden geçirmek için, 30 – 40 cm arkası delikli şiş.

Akya Oltasının hazırlanış şekli:

Büyük kanca, Palamut’un çenesinin altından geçirilerek, başının 1 -1,5 cm üstünden, ortalayarak çıkarılır. Tam ortalanan kanca sayesinde Palamut, dönmeden çekilebilecektir.

4.0 üçlü kancalara, 0,90 ip misina bağlanır. Üçlü kancalar, bir şiş yardımıyla, anüsten ve kuyruk kısmından geçirilerek, ağızdan geçirilen taşıyıcı kancaya bağlanır. Üçlü kancaların, etin içine sokulmayıp, rapala da olduğu gibi serbest sallanması, avcı olması açısından önemlidir. Palamut’un kuyruğu, deri zedelenmeyecek şekilde, kırılmalıdır. Kırılan kuyruk, suda balığa canlı görünümü verdiği gibi, nispeten dönmesini de engeller.

Akya oltası, kullanıma hazırdır. Akya oltasında, taşıyıcı kancadan sonra, 3 kulaç 0,90 misina, araya bir büyük fırdöndü, sonra 4 kulaç 0,90 misina, sonuna bir büyük fırdöndü, 1 m 1.20 misina, bu misina üzerine 500 – 600 gr olacak şekilde, delikli kurşun ve sonuna bir büyük fırdöndü ile takım sonlandırılır. 500 – 600 gr kurşun ağırlık; takımı kullanacağınız derinlik ve tekne rölanti hızına bağlı olarak değişim gösterir. Derinlik ve/veya hız arttığında, ağırlıklar takımı aşağıda tutacak şekilde, arttırılır. Ağır takımların kullanımı, hafif takımlara göre, daha zordur. Hafif takımın kullanımı daha kolay olduğu için, hata tolerans oranı, yüksektir.

Takımı salarken, tekne hızınız 3 -4 mil olsun. Rölanti hızında, takımı serbest düşmeye bırakırsanız. Kurşunların ağırlığından dolayı, takım karışır. Takımın kontrolü, devamlı sizde oldun. Düzgün bırakılmayan takımla, balık avı yapamazsınız. Takımı saldıktan sonra, tekne rölanti hızına geldiğinde, takım, yavaş yavaş dalışa geçer. Tekneyi boşa alarak da, takının derinliğini arttırabiliriz.

Akya oltası videosu faydalı olması dileğiyle…


 

 

Bir önceki yazımız olan AKYA OLTASI başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Akya Avı ve Akya Oltası hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EĞİTİMİ, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

AKYA OLTASI VIDEOSU için 3 cevap

 1. koray der ki:

  Bilgiler için teşekkürler.

 2. hakan der ki:

  Paylaşimlariniz icin tşk. Hepsi cok faydali . tum sırtı takımlarımı sizden ornek alarak yaptim. Akya oltasi tabanda mi yoksa orta sudami olmalıdır ?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Av yaptığınız yerde Balon Balıkları varsa orta suda çekmeniz daha doğrudur. Balon Balığı yeme dokunduğunda hızlanarak yemi kurtarıp ava devam etme şansınız olur. Dibe indirmeniz durumunda Balon Balığından kurtarma şansınız azalır. Balon Balığı merada yoksa dip yaptırarak diğer büyük balıkların avını yapma şansını da elde edebilirsiniz. Dibe indirildiğinde yemin zemine sürtülüp ot çöp almaması çok önemlidir. Dibe inin ama zemine yemi sürttürmeyin. Rast gele. En güzel avlar sizinle olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir