Akya Oltası ile Yazılı Orkinos Avı Yaptık

Akya Oltası ile Yazılı Orkinos Avı Yaptık :

[nivo source=”current-post” speed=300 pause=3000]

Akya avı yapmak umuduyla Adrasan’a gelmişlerdi. Ama yaptıkları balık avıyla, senelerdir kafamda dönüp duran bir sorunun aydınlanmasına vesile oldular. Bu denizdeki canlıların davranışlarını daha iyi anlamak adına çok önemli bir tespit oldu.

Bir sürü kendisini korumak ve hayatını devam ettirmek için aynı boydaki bireylerden oluşmak zorundadır. Onlardan biraz daha büyük boylar onları avlayan avcılar konumuna her an geçebilirler. Bu durum onlar için ölümcül olacağından, hayatlarının devam ettirilebilir olması için büyüklerden uzak durarak ve birlikte hareket ederek hayatlarını devam ettirebilirler. Bu bize, hayatta kalabilme şartları ne kadar zor olursa olsun birlikte hareket eden bireylerin ancak hayatlarını devam ettirebileceğini göstermektedir.

Sabah erkenden buluşup denize açıldık Adrasan Koyu içinde yemlik Palamutlar çok bol olduğu için önce onları avladık. Yemlik Palamut avımız bir buçuk saat kadar sürdü. Sonra Akya avına başlamak için Pırasalı Adanın yolunu tuttuk. Pırasalı Ada Etrafında da bir kaç balık aldıktan sonra Akya oltasının hazırlığını yapmak amacıyla adanın açığına gittik.

Akya Oltası ile Yazılı Orkinos Avı Yaptık

Akya oltaları hazırlandığında oltaları sırayla denize bırakarak yavaş yolla çekmeye başladık. Pırasalı Adanın boğaz kısmından geçerken oltalardan birinde ağırlaşma ve kafa vuruşları olunca oltayı kontrol etmek için çektik. Olta çok zorlanmadan geliyordu. Ara sıra basmalar oluyordu. “Her halde ufak bir Balon Balığı veya Barakuda takıldı” diye düşündük. Oltayı tekneye aldığımızda birde ne görelim. 1,5 Kg bir Palamut yemlik balığa saldırmıştı. Bu bize balıkların niçin aynı boylarının bir arada bulunduğunu ve birlikte avlandığının açıklıyordu. Farklı boylardan ve diğer büyük balıklardan sürüyü korumanın ve hayatlarını idame ettirmenin başka bir yolu olmadığındandı. Ancak bu şekilde denizin vahşi ortamında hayatta kalmak mümkün olabiliyordu. Sürüden ayrılanı kurt kapar gerçeğini bu av bize çok güzel anlatmış oldu. Video

Akya Oltası ile Yazılı Orkinos Avı Yaptık

Link’i:  http://youtu.be/yACXIxy5GFg

 

 

Bir önceki yazımız olan OLTALARINDA BUYUK BALIK EKSIK OLMADI başlıklı makalemizde Adrasan, Adrasan Balık Avı ve Akya Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir