AKYA BIR MERADA BULUNURKEN BALON BALIKLARI BASKA MERA ARAR

Akya Avı Videosu –

Balık avına, Namık kadar sevgi ve tutku ile yaklaşan çok az insan vardır. Balık avı turunda her şeyi unutur, bulunduğu ortam ve balık avının heyecanını yaşamaya çalışır. Balık işi kısmet işi der, oltasına takılacak balığa bakar. Oltasına balık takılırsa, çok sevinir. Oltasına balık takılmazsa, bugün kısmet değilmiş der geçer. Denizde geçirdiği güzel günü ve paylaşımları kendine kar sayar. O günün, balık avı bilgisini ve tecrübesini ne kadar arttırdığına bakar. Bu düşüncesi onu gün sonunda hep mutlu kılar.

Nazımı en çok mutlu eden av, Akya avlamaktır. Bu sebeple, Nazım her balık avı turuna geldiğinde. Bazen jigging yöntemiyle, bazen dip rapalası ile dip sırtısı çekerek ve genellikle yemli Akya oltası kullanarak Akya avlarız.

Tam Akya avlamak için uygun bir hava ve deniz vardı. Balık avı turunda, önce Palamut avı ile başladık. Palamut avını takiben hemen Akya‘nın peşine düştük. Akya oltasını hazırlamak için Sulu Adanın, Adrasan tarafına doğru açık suya çıktım. Akya oltası hazır olunca oltaları mavi derinliklerde özgürce dolaşıp, yemlerini arayan Akya’ların beğenisine sunduk. Özgür Akya’lardan sadece bir tanesi oltamızı beğense, bizim için yeterliydi. İçimizde bugün Akya avlayabileceğimize dair kuvvetli bir his vardı. Önce açıkta dolaşarak Akya aradık. Balon Balıklarının oltaları rahatsız etmemesinden cesaretle, 40 m suyuna doğru girmeye başladığımızda, içimizde Akya avı yapacağımıza dair his, iyice artmıştı. “Tam şimdi” derken kaloma hızla boşalmaya başladı. İşte Akya. Önceleri hızla asılan Akya sonra, razı olmuş bir şekilde gelmeye başlayınca, bizi bayağı tereddüde soktu. Bir ara, bu Akya, yok bu Akya değil, tereddüdü oldu. Akya, teknenin altında dönmeye başladığında, hiçbir tereddüt kalmadığı gibi, her şey çok açık oldu. Güzel bir Akya avlamıştık. İsteklerimiz gerçek olmuştu. Akya, teknedeydi.


 

Bir önceki yazımız olan MERADA BALON BALIGININ YOKLUGU AKYANIN VARLIGININ ISARETIDIR başlıklı makalemizde Akya, Akya Avı ve Akya Avı Hayali hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI HİKAYELERİ, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir