AKYA AVINDA TURKIYE REKORUNU KIRDIK

Akya Avı Türkiye Rekoru Videosu- 

İlhan ve Özge Toprak çifti Akya turunda hep kısmetli olmuşlardır. Bunu Akya avı rekorunu kırarak da göstermiş oldular.

İlhan ve Özge çifti o gün geçen seneki 15 Kg olan kendi Akya rekorunu kırmak amacıyla balık avı turuna çıktılar.

Güneyden sert bir rüzgar esiyordu. Sulu Adaya kadar pek bir Palamut avlayamadan girmiştik. Tam Sulu Adaya girerken, Palamutlar oltalarımıza takılmaya başladı. Oltalara takılan Palamutlar 2 – 2,5 Kg olduğu için Akya avında pek yem olacak durumları yoktu. Akya avı için 300 – 500 gr arası ufak yemlik Palamutlara ihtiyaç vardı. Neyse ki, Sulu Adada bir tane yemlik palamut aldık. Akya avı turuna 16.30 gibi çıktığımızdan, zaman ilerlemiş akşam olmak üzereydi. Bu yüzdem bir ikinci yemlik Palamut’a bakmadan elimizdeki tek yemlik Palamutla, Akya avı yapmaya karar verdik.

Akya oltasını hazırlayıp, Akya avı için dolaşmaya başladık. Akya oltası bir ara ağırlaştı. Ufak ufak çekmeler oldu. Oltayı çektiğimizde Akya oltasına Lambuka takılmıştı. Lambuka’yı çıkarıp, Akya oltasını tekrar mavi derinliklere bıraktık. Bir süre sonra olta tekrar gerildi. Bu sefer, oltayı taşa takmıştık. Oltayı taştan kurtardığımızda, yemlik Palamut sağlam durumdaydı. Tekrar oltayı, derinlerde Akya avı yapması için gönderdik. Aradan on dakika geçmeden, kaloma hızla akmaya başladı. Oltayı kontrol ettiğimde çok güzel bir Akya avladığımızı anladım. İlhan, mücadele kemerini takarken, tekneyi taşlık alandan uzaklaştırmaya başladım. Bir yandan da, oltayı dipten kaldırabildiğim kadar kaldırmaya çabalıyordum. Akya’yı dipten oldukça yukarı kaldırdım. İlhan hazır olduğunda, oltayı ona verdim. İlhan mücadele başladığında balık şoktan çıkmış gibi, şiddetle basmaya başladı. Durdurulacak gibi değildi. Bunun üzerine tekneye yol vererek, Akya’yı peşimizden sürüklemeye başladık. Akya, sürüklenmeye başlayınca, şiddetle sürdürdüğü mücadeleden vazgeçerek gelmeye razı oldu. Ama gücünü ve mücadele isteğini kaybetmemişti. Bunun üzerine ipe elle müdahale ederek, asıldığında bırakarak, yormaya başladık. Artık, Akya gelmeye başlamıştı. Teknenin altında parıldayarak dönüyordu. İlhan, kurşundan sonraki takımı elle çekerken, Akya’nın büyüklüğü ortaya çıkmıştı. Bu çok büyük bir Akya olmalıydı. Sanki, Akya avı rekorunu kırmak üzereydik. Akya, teknenin yanına geldiğinde, 20 Kg diye düşündüğümüz Akya’nın, 30 Kg üzeri bir Akya olduğunu ve Akya avı rekorunu kırdığımızı anladık. İlhan ve Özge çifti Akya rekorunu kırdığı gibi, Adrasanbalık.com olarak biz de Akya rekorunu kırmıştık. Yeni Akya avı Türkiye rekoru 37 Kg. olarak ilan edildi.

 


 

Bir önceki yazımız olan İlhan ve Özge Toprak - AKYA AVI TÜRKİYE REKORU başlıklı makalemizde Akya - Lichia Amia, Akya Avı ve Akya Avı Hayali hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

AKYA AVINDA TURKIYE REKORUNU KIRDIK için 2 cevap

 1. Murat Çimenli der ki:

  2 sene önce Kekova’da 44 Kilo tuttu bir balıkçı.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Keşke o balıkçı o avın video ve resimlerini yayınlasa, bizde zevkle izleyip o avı takdir etsek.

   Dikkat edilmesi gereken bir hususu belirtmek isterim. Yapılan avların aynı kategoride olması için aynı yöntemlerle avlanmış olması gerekir. Örneğin biz olta ile avlıyoruz ve sonuna kadar balıkla mücadele ediyoruz. Bizim rekordan üstün olması için bizim yaptığımız gibi sonuna kadar mücadele edilip, emek harcanması lazım. Yoksa parakete ve bırakma takımlarla yapılan avları bu rekor kapsamında değerlendirmek doğru değil. Kendi kategorisinde rekor saymak tabii ki mümkün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir