AKYA AVIMIZIN MUCADELE GUCUNE CIFT DEVIRLI CIKRIK MAKINE DAYANAMADI

debug=

Adrasan’da öğleden sonra saat 15.30 hava çok güzel, insanlar Adrasan denizinin tadını çıkarıyorlardı. Balık avı turu için sahilden açılıyorduk. Mustafa Örten sahilde bize el sallıyordu. Suat ile göz göze geldik. İkimizde “hadi Mustafa beyi de alalım” dedik. Mustafa Örten de teknedeki yerini aldı. Hemen oltalar hazırlandı. Deniz, o gün bize çok cömert davranıp, Adrasan Koyundan çıkmadan Palamut vermeye başlamıştı.

Hacivat Burnuna geldiğimizde Mustafa Örten, “burada Akya için olta atalım” önerisinde bulundu. Hemen Akya oltalarını hazırladık. Birazdan Hacivat Burnunda dolaşmaya başlamıştık. İlk geçişi Hacivat Burnuna yakın yaptık. Orada sonuç alamazsak açıktaki yükseltiye bakacaktık.

Hacivat Burnunu yakından geçtikten sonra, dışa doğru dönüşe geçmiştik. Mustafa Örten’in çıkrık makinenin kaloması hızla boşalmaya başladı. Akya çok sıkı basıyordu. Mücadele başlamıştı. Mustafa Örten biraz sıkı kalomayla, Akya’yı yükseltmeye başlamıştı. Akya’nın rahat geldiğini düşünerek, Suat’ında Akya avından keyif alması için oltayı Suat’a verdi. Suat bir iki sarmaya çalıştı. Ama Akya çok zorluyordu. Bir iki asıldı. Sonra makinenin dönmediğini fark etti. Olta sarmıyordu. Mustafa Örten oltayı alıp bir de kendi denedi. Olta bozulmuştu. Nasıl olduysa, tam Suat’a oltayı verdiği aşamada Omoto GTR T30L-II çıkrık makine bozuldu. Üstelik, bu çıkrıkları daha büyük balıklar için almıştık. Bu modelin, böyle sorun çıkarması çok üzücüydü.

Bu aşamadan sonra, Mustafa Öreten balığı elle çekmeye başladı. Suat’ta yandan oltayı sararak ipi topluyordu. Usta balıkçılar için, oltayı elle çekmek, makine ile çekmekten daha kolaydır. Balığı daha iyi hissedebildiği gibi, gerektiğinde elle de kaloma verebilir. Mustafa Örten’de bunu yapıyordu. Eğer, büyük balık avına yeni başlıyorsanız, mutlaka iyi bir çıkrık makineli olta kullanın. Çıkrık makineli olta, kaloma vermeye ve oltayı düzenli toplamaya alışık olmadığınız için sizi çok büyük sorunlardan kurtaracaktır.

Mustafa Örten elle çekerken kurşunlar gördüğünde, hepimiz rahatlamıştık. Akya avında, kurşunlardan sonra av genellikle kolaylaşır. Akya, iyice yorulduğu için, mücadele edecek gücü kalmaz. Artık Akya, gözükmek üzereydi. “Tamam. Akya’yı birazdan görürüz” derken, Akya aniden henüz oltaya takılmış gibi basmaya başladı. Hızla oltayı aşağıya doğru çekiyordu. Mustafa Örten, kurşunları başka tarafa, misinayı başka tarafa topladığı için oltayı kolayca salabiliyordu. Balık bizi gafil avlamıştı. Hiç böyle mukavemet beklemiyorduk. Normalde, oltayı dışta tutmak gerekiyordu. Ama, Akya’nın bitkin olacağını düşünerek çok önemsememiştik. Akya’dan, hiç beklemediğimiz bir güçte çekiş gelince, oltayı hemen dışa çıkardık. Ben, ikinci Akya’nın oltaya asılmış olabileceği olasılığı üzerinde yoğunlaşmıştım. Oltayı tekrar yukarı almaya başlamadan önce, Mustafa Örten çantasından eldivenleri alarak giydi. Bunu, balığı elle çekmeye başladığı ilk anda, yapması gerekirdi. Bu ihmal, Mustafa Örten’in elinin kesilmesine, pantolonunun yırtılmasına sebep oldu. Akya oltaya iyi geçmemiş olsa, mutlaka kurtulurdu. Bir de balıktan olurduk.

Mustafa Örten bir eline eldiven giymiş olarak daha güvenle, tekrar oltayı yukarı doğru çekmeye başladı. Akya, hala direnmeye devam ediyordu. Ya balık yandan geçmişti, yada ikinci Akya gelmişti. Yoksa, bu kadar uğraşmadan sonra bu denli güçlü basamaması lazımdı. Onca mücadeleden sonra, nihayet teknenin altında gözükmüştü. Suyun yüzüne çıktığında, kancaların yandan takılmış olduğunu gördük. Bu mücadelenin nedeni, kancanın yandan geçmesiydi. Bu sayede balık istediği zaman rahatça dönerek, bütün gücüyle dalışa geçebiliyordu. Suyun yüzüne gelmesine rağmen, suyun yüzünde de mücadeleye devam ederek kolayca teslim olmamaya çalışıyordu. Bu Akya çok dişli çıkmıştı. Böyle sıkı mücadele, tam bize göreydi. Çok keyifli, uğraşmalı, güzel bir av olmuştu.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan BALIK AVINDA KALOMA AYARI başlıklı makalemizde Antalya Balık Avı, Antalya Balık Avı Turu ve Balık hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir