AKYA AVI

YEMLİ DİP SIRTISI İLE AKYA AVI

Yemli dip sırtısı ile Akya avı yapabilmek için yemlik balık avı yapmamız gerekir. Yemlik balık, ne kadar yeni avlanmış olursa o kadar iyidir. Canlı yem her zaman daha iyi sonuç verir. Canlı tutmakta zorlanılan yemleri, en azından tazeyken kullanmak da çok önemlidir.

Adrasan Koyu ve çevre adalar civarında Akya avı yaparken, kullandığımız yem balıkları; Palamut, Yazılı Orkinos, Tombik, Zargana, Sübye, Kalamar, Melanur, Kefal, Levrek dir.

Balık avı turu, sabah 06.30 da yemlik balık için yüzey sırtısı çekerek başlar. Yüzey sırtısına genellikle, Yazılı Orkinos ve Tombik gelir. İlk bahar aylarında gerçek Palamut avı yaptığımız da olur. Yüzey sırtısı ile yaptığımız bu av, av istikametlerimizden olan Pırasalı Ada veya Sulu Ada civarına kadar sürer. Adalar civarında birkaç tur attığımızda Yazılı Orkinos, Tombik veya Palamut avı yapabiliyorsak, bu bizim için bu bölgede “Akya avı yapılabilir” anlamına gelir. Her zaman avcı, avın olduğu yer civarında dolaşır ki, karnını doyurabilsin.

Akya avı yaptığımız Pırasalı Ada veya Sulu Adaya gidene kadar Yazılı Orkinos, Tombik veya Palamut avı yapamamışsak yüzey sırtı takımlarımızı toplayıp, Zargana takımlarını oltalarımıza takarak, Zargana avına başlarız. Zargana avı için ipek floş kullanırız. İpek floşları, 0.20 – 0.30 misinadan dört kulaç bedene bağlayarak Zargana takımı yaparız. Kamış oltalarda ki ip misinalarımıza, fırdöndü kullanmadan, direkt olarak bağlarız. Bu şekilde hazırladığımız üç takımla aynı anda, birbirine karıştırmadan sırtı çekebiliriz. Takımda fırdöndünün olmayışı, karışmayı da engellemiş olur. Eğer ip misina ile misinayı birbirine bağlamak zor gelirse, en ufak boy yeni bir fırdöndü kullanılabilir.

Yazılı Orkinos, Tombik veya Palamut avı yapılamadığı durumlarda Zargana, Akya avı için çok makbul avlardandır. Zargana, Orkinos ailesindeki bu balıklara göre daha uzun süre canlı kalan bir yemdir. Yazılı Orkinos, Tombik veya Palamut canlı olarak yem yapılsa bile, Akya avı için yemli dip sırtısı yavaş yollu çekildiğinden, bu yem balıkları kısa sürede ölür. Akya takımlarının kancaları, Zarganaya zarar vermeden takılmışsa, Zargana uzun süreler canlı kalır.

Yazılı Orkinos, Tombik veya Palamut cinsi balıklar, oksijeni kanlarında taşıdığından, hava keseleri olmadığından hareketleri kısıtlandığında, yeterince oksijen alamadıkları için çabuk ölürler. Oysa bu balıklar oltaya bağlandıklarında 6 – 7 mil sür’atle çekilirse, yeterince oksijen alabileceklerinden, uzun süre yaşayabilirler. Akya avı için yavaş çekilerek sırtı yapıldığında canlı yem kullanmak istenirse, hava keseli balıklar yem balığı olarak seçilmesi daha uygun olur.

Orkinos ailesinden bu balıklar veya Zargana, Akya oltasında yem olarak kullanılıp, oltalar denize bırakıldığında Akya avı başlar. Balık avı turu açışından yem balıklarını avladığımız birinci aşama bitmiş, asıl hedef olan ikinci aşama başlamış olur. Akya avı başlarken mutlaka keskin bir çakı açılarak, herkesin kolayca ulaşabileceği bir yere konur ve “BIÇAK BURADA” uyarısı yapılır.  Özellikle ip misinalar üzerinde gam varsa, ellerimize, parmaklarımıza dolanma potansiyeli çok yüksektir. Bu yüzdende ip misinaları gamsız kullanmak çok önemlidir. Balık oltaya geldiğinde veya takım bir zemine takıldığında, ip misina elinize dolanırsa ve olumsuz bir durum oluşmuşsa, hiç düşünmeden ortada açık vaziyette duran keskin bıçağı kullanarak ipi, ele dolandığı yer ile denize doğru uzandığı kısımdan kesin.

Akya avı için tekne rölanti hızında hareket ederken sırtı çekilir. Yemi, 20 – 60 m derinliklere indirerek dolaştırırız. Bu esnada, Akya bazen yemle oynar, yavaş yavaş ağzına alıp yutmaya çalışır. Bu esnada, sabırla kancaların takılmasını beklemek gerekir. Kancalar takıldığında, Akya hızla oltayı gereceğinden, kalomanın hızla boşalmasını beklemek daha doğru olacaktır. Eğer, bu esnada tasmalamayı denersek, kancalar iyi bir yere geçmezse, balık hemen yemi kusarak oltadan ayrılır ve bir daha oltaya vurmaya bilir. Çevrede başka Akya’lar varsa, şansını denemek isteyen başka bir Akya oltadaki yeme saldırabilir. Bu sebeple, bir balık oltadan ayrıldığında, oltayı hemen çekmeyip bir süre başka Akya’ların şansını denemesi için fırsat tanımak gerekir. Bir süre sonra oltada bir hareket olmuyorsa, olta çekilerek yemin durumu kontrol edilir. Yem gerekiyorsa değiştirilir.

Bazen, Akya yemi bir seferde alır. Vurma ile asılma aynı zamanda olabilir. Kaloma hızla boşalmaya başladığında, Akya ile mücadele başlar. Akya asılmaya başladığında, altınızda oltanın takılabileceği tarzda kayalıklar varsa, tekneyi yavaş yavaş bu bölgeden uzaklaştırmak doğru olacaktır. Bu tür uzaklaştırma çabalarında, Akya beklenenin aksine sorun çıkartmaz. Kayalıklardan yeterince uzaklaştıktan sonra motor durdurularak, mücadeleye devam edilir. Akya asılır, kaloma boşalır. Siz her şartta oltayı sarmaya devam edersiniz. Akya yoruldukça, sarma işlemi kolaylaşır ve daha az mücadele ederek gelmeye başlar. Çıkrık olta kullanarak Akya avı yapıyorsanız mücadele genellikle, 20 – 60 dakika arasında sürer. Avladığınız bir balık teknenin altında gözükmeye başladığında, saatin yelkovanının tersi yönde dönmeye başlamışsa, bilin ki artık teslim olmuştur. Bu aşamadan sonra mücadele çok sert olmaz. Her olasılığa karşı, kamışı bırakıp takımı çekmeye başlamadan önce, mutlaka kalomayı gevşeterek kamışı müsait bir yere koyun. Bu, balığın son bir gayretle basması durumunda, takımın kopmasını ve onca uğraştan sonra balığı kaybetmenizi engelleyecektir. Takımı toplarken misinaları ve kurşun ağırlıkları farklı yerlere koymanız, balığın son bir gayretle basması durumunda, takımı karıştırmadan ve sorun yaşamadan salmanızı sağlar. Büyük balık avında düzenli ve tedbirli olmak, sizi bir çok sıkıntılı durumdan kurtarır. Sağlıklı ve başarılı bir av, düzenli ve tedbirli olmaktan geçer.

AKYA AVI (3)  AKYA AVI (4)  AKYA AVI (5)

En son aşamada Akya teknenin yanına geldiğinde, genellikle çok yorulmuş olur. Akya’nın solungaçları ile yanağı arasına elinizi sokarak, Akya’yı tekneye alabilirsiniz. Bu durumlarda hiç tereddüt etmeden, kararlı bir şekilde Akya’yı yakalayarak bir seferde tekneye almak doğru bir davranış olacaktır. Eğer, “bu şekilde ben alamam” diyorsanız. Kakıç veya balığın ağız kısmından tutabileceğiniz kıskaçlı balık tutamakları kullanabilirsiniz.

Akya’yı tekneye aldığınızda, balığa takılan veya ortada duran kancalara dikkat edilmelidir. Balıkta takılı kancayı, balıktan hemen çıkarılması ve diğer kancalarla beraber sorun oluşturmayacak bir yere konması, sağlıklı olacaktır. Fotoğraf faslına, bundan sonra geçilmesi uygundur.


 

 

Bir önceki yazımız olan ADRASANDA ILK TORIK AVIMIZI YAPTIK başlıklı makalemizde Adrasan, Adrasan Balık Avı ve Adrasanda İlk Torik Avımızı Yaptık hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

AKYA AVI için 4 cevap

 1. Umut YALÇIN-Aslı AVCI YALÇIN der ki:

  Merhaba Menderes Bey. Bu balıklar bizim oltaıza takılmmadı maalesef ama harika bir turdu ağustos gibi görüşürüz umarım. Bizim fotolarımızıda görek isteriz sitenizde. Saygılarımızla.

 2. strony turystyczne der ki:

  Generally I don’t read article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice article.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir