ADRASANDA TUT BIRAK YONTEMI AKYA AVI

Adrasanda Tut Bırak Yöntemi Akya Avı :

 Tut Bırak Yöntemi – Akya Avı

Sabah turunda 12 Kg Akya avladıktan sonra, yemek ihtiyacımız olan balığı avladığımızdan, sonraki akşam suyu ve ertesi gün sabah suyunda avlayacağımız Akyaları geri bırakma kararı aldık. Bu karar çok mutabakatla alınmış karardan ziyade içsel olarak kişisel bazda alınmış ve hep beraber katılımla uygulanmış gönüllü bir karardı. Yiyeceği garantiledikten sonra avı sportif amaçlı yaptığımızdan, balığı bırakma kararı içsel olarak anlık verildi.

Akşam turunda ve bir sonraki gün sabah turunda tut bırak yaptığımız balıkları turun son saatinde avlandığından, balıkları bıraktıktan sonra turu sonlandırıp büyük bir iç huzuruyla dönüşe geçtik.

Balık Avında Son Nokta

Avcılığın son noktası yakalanan avı zarar vermeden yaşayabilecek şekilde geri bırakmaktır. Avcılığın son noktası olmasında ki temel etken; birincisi avcının avlamayı istediği avını avlamasıyla avcılıkta başarısını kanıtlaması ve eğer yiyeceğinden fazlaysa veya avlamak istediği o değilse geri bıraktır. Bu şekilde avcı bir daha ki sefer tekrar bu avı yakalamayı umut edebileceği gibi, bir başkasının da benzer avı yapmasını da garanti altına almış olur. Avına ve bir birine saygı duyan toplumlarda ne av azalır, ne de avcılık zor zahmetli bir iş olur. Avın üreyerek çoğalmasına ve büyümesine izin verildiği için çoğalan ve büyüyen avlar daha çok kişiyi doyurur hale gelir. Bu daha çok kişinin daha kolay av yapması ve her gittiğinde av bulması dolayısıyla, daha az miktarda av tüketmesini sağlayarak av üzerindeki baskıyı azaltır. Ufaklara hiç dokunmadan, ihtiyaç fazlası yetişkinler geri salınarak yapılan avcılıkta avın tükenmesi söz konusu değildir. Her geri salınan av bir sonraki sene binlerce yavrulayarak artan binlerce avcının ihtiyacını karşılayacağı gibi, onların hayalini süsleyerek denizlerde özgürce dolaşır.

Balıkları Korumada Temel Etkenler:

A – Ufak balıkların büyüklerin yemi olduğunu kabul edip, onların kıyılarda çoğalmasını sağlamak.

B – Üreme dönemlerinde balık avına izin verilirken, alınmasına izin vermemek.

C  – Sadece ekonomik boya ulaşan balıkların avına izin vermek.

Adrasanda Tut Bırak Yöntemi Akya Avı

Adrasanda Tut Bırak Yöntemi Akya Avı

 

Bir önceki yazımız olan AKYA OLTASI ILE PALAMUT AVI VIDEOSU başlıklı makalemizde Adrasan, Akya Avı ve Akya Avı Hayali hakkında bilgiler verilmektedir.

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni)

8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi.
1989 – 1995 senelerinde bankacılık. 1995 – 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim’de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan’da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.

Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir