ADRASANDA BUYUK BALIGIN BOL OLDUGU DONEMDE AKYA AVI

Adrasanda Büyük Balığın Bol Olduğu Dönemde Akya Avı :

[nivo source=”current-post” speed=300 pause=3000]

Akya avının heyecanıyla Nejat bey ve oğlu Ali ile sabah erkenden Adrasan Sahilinde buluştuk. Palamut avı için yüzey rapalalarından oluşan yüzey takımlarını denize bırakarak dolaşmaya başladık. Adrasan Feneri yakınında, ilk Palamutları avladık. Yemlik balık avını takiben, Akya avı için Tuzla Koyuna doğru yol almaya başladık.

Tuzla Koyununa geldiğimizde, önce Gemliyik Koyundan başlamaya karar vererek, Gemliyik Koyunun yolunu tuttuk. Gemliyik Koyunun açığında durup Akya oltasının hazırlığını yaptık. Hazırlık bitince Gemliyik Koyunda Akya oltaları ile sırtı çekmeye başladık. Burada olta çekmeyi düşündüğümüz son noktaya geldiğimizde oltalarımıza Balon balığı vurdu. Balon balığını oltadan çıkararak Tuzla koyunun yolunu tuttuk.

Tuzla Koyuna yaklaştığımızda tekneyi durdurarak yemi tazeledik. Hazır olunca Akya oltalarını denize bırakarak sırtı çekmeye başladık. Koyun açığını taradıktan sonra, en son çare Akseki Koyuna doğru yöneldim. Akseki Koyunun girişindeki mağaraların önüne geldiğimizde, Nejat beyin oltanın kaloması hızla boşalmaya başladı. Diğer oltayı hemen toplayarak, Nejat beye yardım eder pozisyona geldik. Bir yandan da tekneyi taşlık bölgeden uzaklaştırıp derin suya almaya çalışıyordum. Bu arada Nejat bey Akya ile mücadeleden yorgun düşmeye başlamıştı. Onu dinlendirmek için oltayı kısa süreliğine ben çektim. Oltayı tekrar Nejat beye verip tekneyi durdurdum. Akya, artık iyice yorulduğundan teknenin altında gözükmeye başlamıştı. Nejat bey oltayı geri koyarak takımı elle çekmeye başladı. Akya teknenin altına gelip dönmeye başlamıştı. Uzanıp Akya’yı tekneye aldığım. Nejat bey ve oğlu Ali’nin keyfine diyecek yoktu. 8 Kg Akya teknede ve ikisinin ellerinin arasındaydı. Hep bu anı hayal etmişlerdi. İşte bu an, Akya’ya kavuştukları andı. Artık onlarda Akya avlamış olanlar kervanına katılmışlar ve büyük balık avcısı olmuşlardı.

Akya ile dönüşe geçtiğimizde Nejat beyin eşi onları sahilde büyük bir merak içinde bekliyordu. Akya avının sevincini ilk olarak anneleri ile paylaştılar.

Umarım bundan sonra balıkçılık hobilerini, büyük balık avı konusunda çok kısmetli bir şekilde sürdürürler.

Adrasanda Büyük Balığın Bol Olduğu Dönemde Akya Avı


 

 

Bir önceki yazımız olan SABAH SUYUNDA PALAMUT AKSAM SUYUNDA AKYA AVLAMAK KISMET OLDU başlıklı makalemizde Adrasan Balık Avı, Akya Avı ve Akya Avı Hayali hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir