ADRASAN KOYU

Adrasan Koyu :

Adrasan Koyu

Adrasan’da güneş denizden doğar. Adrasan’ın önü açık tek cephesi doğu yönüdür. Diğer bütün yönlerden dağlarla çevrelidir. Bu konumu itibariyle yaşam kalitesi oldukça yüksek bir yerleşim alanıdır. Bu olumlu şartlar doğayı da olumlu etkilediğinden her yer yeşildir. Adrasan’da yeşil ile mavi çok güzel harmanlanmaktadır. Bu iki renginde insan ruhuna huzur verici etkisi vardır. Bu sebeple olmalıdır ki, çağlar boyu bu topraklarda pek çok medeniyet kurulmuştur.

Adrasan koyu, sahil uzunluğu yaklaşık 3 Km dir. Koyun soldan çıkışı 4 -4,5 mil civarındadır. Sağ taraftan çıkışı ise 1,5 mil civarıdır. Bu yapısı ile oldukça büyük bir koydur. Koyun çevresindeki dağlar denize çok yakın olduğundan, yazın en sıcak günlerinde bile devamlı serin bir esintisi vardır. Bu esinti sayesinde, Antalya ve Kemer’de olduğunun aksine hava bunaltıcı değildir. Bu iklim şartları Adrasan turizmi çok olumlu etkileyen unsurlardandır. Ayrıca bu esinti kuzey ve batı rüzgarlarının hakimiyeti altında olup, karadan denize doğru esen rüzgarlar olması dolayısıyla denizi temizleyici etkisi de vardır. Bu sayede sabah ve akşam saatlerinde denizi görüp Adrasan’a aşık olmamak mümkün değildir. Sabah ve akşam saatlerinde denize giren insanların ruhsal anlamda kendilerini çok rahatlattıklarını söylemek hiç abartılı olmaz.

Adrasan Koyunun sağ tarafı kışın güney doğudan daha fazla dalga aldığı için nispeten taşlıktır. Koyun sol tarafına kaydıkça sahil kum olmaya başlar. Sol bölümün son 1 Km bölümü tamamen ince kumdur. Koy içinde deniz çabuk derinleşir. Deniz canlılığı oldukça iyidir. Maske şnorkel ile yüzüldüğünde pek çok çeşitli balık ve deniz canlısı görülebilir. Bazı günler büyük balıklarla karşılaşırsanız çok şaşırmayın, burası için normal bir durumdur.

Koyda balıkçılık, dalış, su sporları, yamaç paraşütü, doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılık ve günlük tekne turları yapılabilir. Koy içinde bulunan pek çok irili, ufaklı koya kano ve kayıkla ulaşarak, macera dolu kişisel bir aktivite yapmak heyecan verici olabilir. Koy içinde ve çevresinde pek çok keşfedilmeyi bekleyen heyecan verici yer bulunmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan BALIK AVI HEYECANI başlıklı makalemizde Balık Avı, Balık Avı Bereketi ve Balık Avı Eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı ADRASAN, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir